Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dlabajová dostala nabídku z Itálie. Má do eurovoleb vést tamní liberální koalici

Europoslankyně Martina Dlabajová. (10. července 2018) foto: ČTK

Česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá, do loňska za ANO) dostala nabídku, aby do červnových evropských voleb vedla v jednom z pěti volebních okrsků v Itálii tamní liberální koalici. Pokud to přijme, stane se první europoslankyní za Česko po vstupu do Evropské unie v roce 2004, která kandiduje v jiné členské zemi.
  9:23

Napsal to server Aktuálně.cz. Sedmačtyřicetiletá Dlabajová v Itálii studovala a 20 let žila.

Dlabajovou oslovily centristické strany spojené ve volební koalici Stati Uniti d’Europa (Spojené státy evropské) a nabídly jí vedení kandidátky na severovýchodě země. „Nabídku vést kandidátku liberálů v severovýchodním okrsku jsem dostala před několika týdny,“ uvedla Dlabajová. Jestli nabídku přijme, ještě definitivně neřekla. Příští týden letí do Říma na jednání, které to má rozhodnout, píše server. Pokud by Dlabajová nabídku odmítla, po deseti letech v europarlamentu skončí.

Severovýchodní okrsek zahrnuje regiony Benátsko, Emilie-Romagna, Trentino a další. Oblast čítá víc než devět milionů voličů. „Vedeme s Martinou Dlabajovou debatu o tom, že by mohla vést kandidátku za tuto oblast,“ potvrdil mimo záznam poradce italského europoslance Nicoly Dantiho. Italské strany mají čas na odevzdání kandidátek do eurovoleb do konce dubna.

Průzkumy předpovídají koalici Stati Uniti d’Europa zisk čtyř až šesti mandátů, Dlabajová by se tak z čela jedné z pěti kandidátek pravděpodobně do parlamentu dostala, píše Aktuálně. Dlabajová v minulosti v Itálii založila svoji první firmu, radila tamním krajům a hospodářským komorám a za rozvoj vztahů s Českem dostala italské státní vyznamenání.

Případů, kdy politik v evropských volbách uspěl za hranicemi svého domovského státu, není mnoho. Za italské liberály už byl do europarlamentu v minulých obdobích zvolen Belgičan Olivier Dupuis. Nyní se spekuluje o tom, že by za ně kandidoval spolu s Dlabajovou také Brit s italským pasem Graham Watson. Zřejmě nejznámější případ cizince na zahraniční kandidátce byl v minulosti Daniel Cohn-Bendit, francouzský revolucionář, který usedl do europarlamentu za německé Zelené.

Dlabajovou nedávno podle médií vybraly dvě odborné poroty jako nejvhodnější kandidátku na místo zmocněnce EU pro malé a střední podniky, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ale zmocněncem jmenovala Markuse Piepera, který ve výběrovém řízení skončil třetí. Europoslanec Pieper je stejně jako von der Leyenová členem německé CDU. Někteří europoslanci chtějí Pieperovo jmenování zrušit, uvedl server Aktuálně.cz v úterý. K prošetření výběru vyzvala již dříve mezinárodní protikorupční organizace Transparency International.

Autoři: ,

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...