Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mašín: Havel spáchal zločin, udělal kšeft s komunisty

Česko

  12:15
CLEVELAND - S komunistickou minulostí se Češi stále nevyrovnali. O tom je přesvědčen protikomunistický odbojář Josef Mašín. "Já myslím, že je to stále špatné, a to byl jeden z důvodů, proč jsme se s bratrem nechtěli do Čech vrátit. Řekli jsme si, že se nevrátíme, dokud se to nezmění," řekl LN Josef Mašín. Se změnou postoje české společnosti nepočítá.

V americkém Clevelandu se 24. srpna konal pohřeb zesnulého odbojáře Ctirada Mašína. Na snímku bratr zesnulého Josef Mašín přichází na obřad. foto: ČTK

Neúprosně se Mašín nadále staví také k tomu, jak se exprezident Václav Havel vypořádal s komunisty. "Můj pohled na Václava Havla je, že to, co udělal, je zločin, zločin na České republice," zdůrazňuje Mašín.

Rozhovor s mladším z bratrů Mašínů vznikl na pohřbu jeho bratra Ctirada v americkém Clevelandu. Vedle příbuzných a českých i amerických přátel rodiny se ho zúčastnil také ministr obrany Alexandr Vondra. Ten prohlásil, že odchodem Ctirada Mašína ztratilo Česko muže, jemuž patří čestné místo v našich novodobých dějinách.

V americkém Clevelandu se 24. srpna konal pohřeb zesnulého odbojáře Ctirada Mašína. Za český stát se zúčastnil ministr obrany Alexandr Vondra

"Ti, kdo přijeli, riskují svou politickou budoucnost," zhodnotil Mašín účast politiků.

LN Je pro vás nejvyšší české armádní vyznamenání z rukou ministra Vondry za vaši odbojovou činnost zadostiučiněním?
Žádná satisfakce to pro nás není, protože my jsme žádná vyznamenání od nikoho neočekávali. Ta satisfakce je v tom, že dnes už si lidé uvědomují, že to, co jsme dělali, bylo správné.

Pohledy na kauzu bratrů Mašínů:

LN Na koho vedle vás by měli být Češi z hrdinů protikomunistického odboje padesátých let hrdí?
Na Pravomila Reichela, to je jeden z mála. Otu Rambouska a všechny agenty chodce - to byli lidé, kteří se postavili komunistům se zbraní v ruce. Také na lidi, kteří odešli na Západ s myšlenkou vstoupit do americké armády a bojovat proti komunistům.

LN Svět považuje za český symbol boje proti komunismu Václava Havla...
Můj pohled na Václava Havla je, že to, co udělal, je zločin, zločin na České republice. Kontinuita zákonů, kontinuita komunistické strany, to, jakým způsobem on s nimi udělal ten kšeft (po listopadu 1989, pozn. red.). Kontinuita zákonů byla udělána proto, aby komunistům ty majetky, které si nakradli, mohly zůstat.

LN Nemáte alespoň trochu pocit, že se Češi s dobou komunismu přece jen dokázali vyrovnat?
Já myslím, že je to stále špatné, a to byl jeden z důvodů, proč jsme se s bratrem nechtěli do Čech vrátit. Řekli jsme si, že se nevrátíme, dokud se to nezmění. Pokud se to nezmění, je to smutné, ale ani já nepočítám s tím, že bych se do Čech vrátil. Přestože bych rád.

LN Není přítomnost ministra obrany na pohřbu vašeho bratra signál, že se poměry v Česku mění?
Rozhodně je to dobrý signál. Ti lidé, kteří tady jsou, riskují politickou budoucnost, já na jejich místě bych se to bál udělat.

LN V Česku jsou stále snahy zakázat komunistickou stranu. Má to ještě smysl?
Rozhodně to smysl má. Nejlepší by bylo je zakázat ústavou.

Anketa

Zaslouží si podle vás členové skupiny bratří Mašínů státní vyznamenání?

Ano 3969
Ne 4707
Nevím 223
Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...