Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Matka dostane zpět své dítě z babyboxu

Česko

PRAHA Matka, která v říjnu odložila tehdy sedmiměsíčního syna do babyboxu v pražském Hloubětíně, dostane své dítě zpět do výchovy. Podle serveru Tn.cz o tom včera rozhodl Obvodní soud pro Prahu 4.

Žena požádala o vrácení dítěte několik dnů poté, co ho odložila do babyboxu. Batole prý odložila kvůli finanční a bytové tísni. Verdikt soudu ještě není pravomocný, zástupci státu mají 15 dnů na odvolání.

Soud vynesl verdikt až po šestém stání. Matka syna v kojeneckém ústavu údajně zpočátku příliš nenavštěvovala, v poslední době se ale zlepšila.

Dvacetiletá žena říká, že pracuje v rytmu dlouhý a krátký týden a není pro ni snadné vídat se se synem, uvedl Tn.cz. Syna má vychovávat pod dohledem sociálních pracovníků. Do babyboxů v Česku bylo včera odloženo další dítě – asi dvouměsíčního zdravého chlapce nalezli ve schránce v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Je to již 30. dítě zachráněné v babyboxu, oznámil autor tohoto projektu Ludvík Hess. „Spolu s hlavní sestrou Markétou Svobodovou jsme jej pokřtili předběžně Jaroslav,“ uvedl Hess.

Babybox dává naději dětem, které matky porodily mimo nemocnice a nechtějí je nebo nejsou schopny se o ně starat. Odložení dítěte do vyhřívané schránky je legální, rodičce za to nehrozí žádný trest. Babyboxů je v zemi 33, poslední byl zprovozněn právě včera u vchodu do radnice Prahy 2. Je to první podobné zařízení umístěné mimo nemocnici. Schránky jsou vytápěny na 28 stupňů Celsia a opatřeny větráním. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, ale současně s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení.

Autor: