Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

McCain neví, že Československo už neexistuje

Česko

NEW YORK Republikánský kandidát na amerického prezidenta John McCain dvakrát během dvou dnů hovořil o České republice jako o Československu. Chyba může podle amerických médií zpochybnit jeho tvrzení, že je v zahraničních otázkách zkušenější než jeho demokratický oponent Barack Obama, což McCain často prohlašuje.

Na mítinku v novomexickém Albuquerque kritizoval v úterý závislost USA na zahraniční ropě a možné politické následky, které z toho mohou vyplynout. Jako příklad zvolil Rusko, které podle něj omezilo dodávky ropy do „Československa“ kvůli podpisu smlouvy o americkém radaru. O snížení dodávek ropy do „Československa“ hovořil ve stejné souvislosti už v pondělí v arizonském Phoenixu. Tiskové oddělení jeho kampaně si chybu uvědomilo a v prohlášení už uvedlo správně „Česká republika“. McCain si na nový stát, který vznikl po rozdělení Československa před více než patnácti lety, nezvykl. Do slovníku se mu Československo připletlo i během nominační kampaně. Před třemi měsíci v souvislosti s protiraketovou obranou řekl, že USA musejí „těsně spolupracovat s Československem“. Podobně se vyjádřil i na podzim během debaty republikánských kandidátů. „Nejdříve bych se utvrdil, že máme raketový obranný systém rozmístěný v Československu a Polsku...,“ uvedl tehdy.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...