Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Medailisté se nevešli do salonku

Česko

Ještě loni někteří činitelé zvažovali, že Duklu sloučí s jiným sportovním centrem, či ji označili za přežitek. A včera se při přijetí na ministerstvu obrany všichni medailisté z letošních vrcholných podniků nevešli do salonku Praha.

PRAHA Dukla, továrna na výrobu úspěšných reprezentantů, zapracovala. Letos její sportovci přivezli ze světových a evropských šampionátů 87 medailí, druhý největší počet v novodobé historii armádního sportovního centra.

Však také při přijetí u náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy mohla být jen část medailistů. „Z mistrovství Evropy jsme museli pozvat jen vítěze, salonek Praha by všechny nepobral. Na ostatní „evropské“ medailisty přijde řada 6. října,“ vysvětlil šéf armádních sportovců Jaroslav Priščák.

Přitom není tak daleko doba, kdy se nad Duklou stahovala mračna.

„Měli jsme obavy, protože i v případě sloučení s jiným centrem by u sportů, které zastřešujeme, mohlo dojít k ohrožení výkonů a výsledků. Naštěstí zvítězil zdravý rozum, nebouralo se, co funguje. Proto jsem teď dvojnásob rád, že jsme potvrdili oprávněnost naší existence,“ dodal Priščák.

Mezi přijatými sportovci byli i junioři. Tady se Dukla pyšní mj. i střelcem Milošem Slavíčkem - je mu teprve patnáct, přesto na juniorském mistrovství světa mezi staršími soupeři ovládl střelbu na skeet a stal se historicky nejmladším střeleckým šampionem vůbec.

V současné době se v ASC Dukla připravuje 260 sportovců včetně juniorů. „Mezi dospělými jsou reprezentanty všichni, v juniorech reprezentuje republiku devadesát procent sportovců. Pakliže se mládežníci ve svých kategoriích prosadí, nabídneme jim zaměstnání, aby měli podmínky pro zvyšování výkonnosti,“ přiblížil Priščák.

Coby šéf centra věří, že právě péče o nadějné juniory se vyplatí. „Naši junioři letos přivezli ze šampionátů osmadvacet medailí. Mnohé opory končí, jiné to zvažují, budeme potřebovat jejich nástupce.“

Celkem centrum hospodaří se 135 miliony od ministerstva školství, které je zodpovědné za státní reprezentaci, přibližně stejnou částku má od resortu armády. „Nestěžujeme si, máme, co potřebujeme.“ Odměny pod rouškou tajemství Loučící se veslař Václav Chalupa včera obdržel Záslužný kříž II. stupně. A odměny za úspěšnou reprezentaci? Nakolik si armáda světové a evropské medaile považuje?

Náměstek Kopřiva se nechtěl vyslovit. Řádově prý jsou to částky se čtyřmi nulami, sportovci je dostanou k výplatě.

Budoucnosti se Priščák nebojí. „Každý sport, který zabezpečujeme, letos přivezl nejméně jednu medaili. To je alfa a omega naší činnosti,“ pravil.

***

Hvězdy Dukly Z úspěchů sportovců z Julisky MS - zlato: Sáblíková (rychlobr. -5000 m, čtyřboj), Svoboda, Polívka (mod. pětiboj - štafety dvojic), Grolichová, Dianová (mod. pětiboj - štafety dvojic), Tesárek (karate). MS - stříbro: Špotáková (atletika -oštěp), Svoboda (mod. pětiboj), Sáblíková (rychlobr. - 3000 m). MS - bronz: Sudová (akrob. lyžování - jízda v boulích), Synek (veslování - skif).

Autor: