Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Tři pozorování medvěda u Kopřivnice, město varuje před venčením psů na volno

Medvěda se v Beskydech podařilo nafotit před několika lety v oblasti Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku. foto: Václav Tomášek

V jižní části Novojičínska se nejspíše pohybuje medvěd. Vyplývá to ze tří známých pozorování této šelmy u Kopřivnice. Město už na svém facebookovém profilu na tuto skutečnost upozornilo.
  12:50

„Několik myslivců v neděli spatřilo medvěda v okolí Červeného kamene. Proto prosíme, abyste při procházkách okolními lesy dbali zvýšené opatrnosti a nenechávali své psy běhat v lese na volno,“ uvedlo oficiálně město.

Červený kámen je vrchol (690 m. n. m.) při jižním okraji Kopřivnice v Podbeskydské pahorkatině.

Mluvčí Kopřivnice Lucie Macháčková na dotaz iDNES.cz uvedla, že jde už o tři pozorování medvěda, přestože žádné potvrzující fotografie nebo video podle dostupných informací zatím nejsou k dispozici. Do lokality se chystají přijet odborníci, aby zmapovali případné stopy medvědova pohybu. Dodala, že v posledních letech se nic podobného nestalo.

Pozorování potvrdil také Mojmír Boháč, předseda mysliveckého spolku Lichnov-Bordovice, který obhospodařuje i honitby na opačné straně Červeného kamene. „Už před třemi týdny jeden náš člen pozoroval medvěda v toto oblasti v noci na termokameře. Nyní ho prý viděli další lidé, slyšel jsem i o nějakém pozorování v oblasti Horeček u Frenštátu pod Radhoštěm,“ podotkl.

Někteří medvědi nespí a toulají se krajinou

Dana Bartošová z CHKO Beskydy sdělila, že o letošním pohybu medvěda v Beskydech dosud neměli žádné informace. Upozornila však, že to nelze vyloučit, a to ani mimo hlavní beskydské hřebeny. „Máme zprávy ze Slovenska, že vzhledem k mírné zimě řada medvědů neulehla ke spánku, ale pohybuje se venku a hledá potravu,“ zmínila.

Medvěd může za den ujít i deset až patnáct kilometrů. Bartošová připomněla medvědici, která se v roce 2019 dostala až do oblasti Hukvald, tedy také nedaleko od Kopřivnice. „Její pohyb byl potvrzen a sledován, protože měla telemetrický obojek. Pak však zamířila na Slovensko,“ popsala ochránkyně přírody.

Znám je také případ medvěda, kterého v roce 2012 zachytily kamery vojenského objektu u Hostašovic mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím.

Medvěd se v neděli údajně pohyboval v oblasti Červeného kamene (červená značka) mezi Kopřivnicí a Frenštátem pod Radhoštěm.

Medvěd se v neděli údajně pohyboval v oblasti Červeného kamene (červená značka) mezi Kopřivnicí a Frenštátem pod Radhoštěm.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!