Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Medvědice už se probudily

Česko

V zámecké zahradě v Kladně už mají důkaz, že přichází jaro. Marta a Míša jsou ve výběhu

KLADNO Kladenské medvědice Marta a Míša se poprvé objevily ve výběhu medvědária v zámecké zahradě. Ze zimního spánku letos procitly dříve. Například před dvěma lety se probudily až 21. března. Je to neklamný důkaz blížícího se jara.

Medvědice se ke spánku uložily na konci loňského listopadu. „Obě jsou v dobré kondici. Po zimě jsou ale o 60 až 80 kilogramů lehčí, protože během spánku medvědi nepřijímají jídlo ani tekutiny,“ řekla mluvčí kladenského magistrátu Petra Kučerová.

Podle ošetřovatelky Markéty Řeháčkové nejde o klasický zimní spánek jako například u jezevce. Zvířata ale byla v útlumu. Za několik týdnů budou Míša a Marta na „své váze“, což je zhruba 300 kilogramů. Medvědi v zámecké zahradě patří k atrakcím města. „Každoroční probuzení našich medvědic symbolicky znamená, že počasí už bude jen lepší a návštěvníci začnou chodit do zahrady,“ řekl kladenský primátor Dan Jiránek.

Příznivci Marty a Míši do kasičky, která je přímo na ohradě medvědária, loni přispěli 22 tisíci korun. Za tyto peníze se pořizují vitaminy, minerální doplňky, ovoce a zelenina pro medvědy nebo se platí drobné opravy v areálu medvědária. Zatím z této částky bylo vyčerpáno čtrnáct tisíc korun.

Obě medvědice se dostaly do Kladna před šesti lety. Předtím je na parkovišti u Moravských Budějovic zanechal ukrajinský cirkus. Než se jich ujal kladenský magistrát, prožily dlouhé dny v těsných klecích. Původně měl být v kladenském medvědáriu medvěd Vojta, Kuba nebo Matěj z večerníčkového seriálu Méďové. Ti jsou nyní umístěni v medvědáriu na Městské hoře v Berouně.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: