Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Megakoncert na počest „46664“

Česko

90. narozeniny Nelsona Mandely: koncert v Hyde Parku a vyškrtnutí ze seznamu teroristů Kongresem USA

LONDÝN Desítky celebrit včetně hvězd stříbrného plátna, sportovců a hudebníků se během pátečního večera vystřídaly na pódiu v londýnském Hyde Parku, kde během koncertu vzdaly hold bývalému jihoafrickému prezidentovi Nelsonu Mandelovi u příležitosti jeho nadcházejících 90. narozenin. Koncert navštívilo na 50 000 lidí.

Promluvil k nim i sám Mandela, který všechny požádal, aby podpořili jeho charitativní organizaci 46664, která pomáhá nemocným AIDS. Několikahodinovou akci zahájil americký herec Will Smith, po něm se k mikrofonu dostala celá řada dalších celebrit. Zpívali například zpěvačky Annie Lennoxová a Amy Winehouseová, kapely Queen, Simple Minds či Sugababes. „Před dvaceti lety Londýn hostil historický koncert, který vyzval k našemu osvobození,“ řekl Mandela divákům poté, co mu zazpívali narozeninový popěvek Happy Birthday. Kulatiny oslaví 18. července. Kongres Spojených států mu dal netradiční dárek – schválil jeho vyškrtnutí ze seznamu teroristů.

Koncert–oslava–charita „Vaše hlasy se nesly přes vodu a inspirovaly nás daleko v našich vězeňských celách.“ Počátky koncertů na podporu Mandely sahají ještě do dob, kdy byl tento černošský vůdce vězněn. K nejslavnějším patřily v 80. letech minulého století rockové koncerty na londýnském stadionu Wembley, kam přicházely podpořit Mandelovo propuštění desítky tisíc lidí. Kromě pocty samotnému Mandelovi měl koncert i charitativní rozměr – měl podpořit organizaci 46664, která pomáhá nemocným AIDS. Organizace nese název podle Mandelova vězeňského čísla, které měl po dobu téměř tří desetiletí, jež strávil ve vězení za boj proti apartheidu v Jihoafrické republice. Mandelova návštěva v Londýně vzbudila pozornost také z důvodu, který s oslavou nesouvisel. V Zimbabwe totiž v pátek proběhly sporné prezidentské volby, jichž se kvůli násilnostem ze strany vlády nezúčastnil opoziční kandidát Morgan Tsvangirai. Někdejší jihoafrický prezident označil zimbabwskou krizi za „tragickou chybu vedení (země)“. Mandela je nositelem Nobelovy ceny za mír, kterou získal v roce 1993.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!