Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Megaloman Sarkozy chce Paříž posunout k oceánu

Česko

PAŘÍŽ/PRAHA Zatím nejambicióznější projekt od dob, kdy francouzský císař Napoleon III. zboural většinu Paříže a vytvořil její nynější podobu, chystá prezident Nicolas Sarkozy.

Pověřil desítku renomovaných architektů, aby vytvořili koncepci nového hlavního města jako obří zelené metropole. Podle jednoho z nejtroufalejších plánů by se hranice Paříže měla rozrůst podél řeky Seiny až k přístavu Le Havre. „Všechny velké metropole budoucnosti musejí mít svůj přístav,“ prohlásil autor návrhu Antoine Grumbach. I když tyto plány nejsou podle odborníků v nejbližší době příliš reálné, Sarkozy už začal na svých snech pracovat. Pro začátek hodlá vystavět v metropoli novou dopravní infrastrukturu v podobě superrychlých vlaků, které by propojily centrum města s jeho širokým okolím. Potom chce podstatně rozšiřovat nynější ekonomickou pařížskou čtvrť La Défense.

Už na podzim má v úmyslu prosadit v parlamentu zákon, který by celou realizaci urychlil. „Naše cíle jsou tak rozsáhlé, že bude potřeba nových úředních postupů, které by je umožnily realizovat,“ řekl Sarkozy médiím.

Se stavbou by se mělo začít nejdříve v roce 2012, až Sarkozy obhájí svůj prezidentský mandát. Podle prvních odhadů přijde jen rekonstrukce dopravní sítě na 35 bilionů eur.

Více informací na straně 6 Poznámku Daniela Kaisera čtěte na str. 10

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...