Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Megashow mezi klobásou a uměním

Česko

Agentura ArtTriton pod záštitou ministerstva pro místní rozvoj připravila na letošní léto projekt Rusalka 2010, který uvádí známou operu na českých hradech a zámcích. Na severočeském Sychrově se jasně ukázala bída velkolepě propagovaného záměru.

Do České republiky naplno pronikl fenomén prázdninových open air operních produkcí. Lze jen přivítat, že se čím dál víc odvážlivců vystavuje takovému podnikatelskému riziku i rozmarům počasí. Skvělým příkladem akce na špičkové světové úrovni jsou už řadu let Letní slavnosti staré hudby. Propojovat turistickou atraktivitu se svrchovanými uměleckými zážitky i s přesahy do gastronomie a životního stylu se dlouhodobě daří také festivalu Hudba Znojmo a opera se také skvěle znovu zabydlela na Loketském kulturním létě v unikátním přírodním amfiteátru pod zdejším hradem. A nemůže chybět ani na Otáčivém hledišti, které k potěše nadšených diváků stále stojí v zastrčené části zahrady Českokrumlovského zámku.

Všichni na operu a dostanou párek ve VIP stanu Vedle unikátní divadelní sítě má Česká republika ještě unikátnější památkovou rezervaci, kdy co několik desítek kilometrů stojí (nebo padá) hrad či zámek, který láká k návštěvě. Rodinný výlet spojený s opečenou klobásou a pivem ve stánku v zámeckém parku, zakončený „kulturním podnikem“, má vyšší přidanou hodnotu, kterou nelze zpochybnit – jakkoliv třeba kapela, která provází Rusalku, by za normálních okolností neobstála a nadhodnocené vstupné je srovnatelné s lístky do zlaté kapličky. Půvab rodinného výletu to jistě nenaruší. A což teprve dopřát mohovitějším důvěřivcům za VIP vstupné fotografování s umělci a párek ve V. I. P. stanu!

Taková byla patrně hlavní východiska agentury ArtTriton, když pod záštitou ministerstva pro místní rozvoj pro letošní rok připravila projekt Rusalka 2010 – klasika pod hvězdami, tedy operu Antonína Dvořáka s „více než stočlenným souborem, sólisty předních operních scén, občerstvením zajištěným cateringovou společností a závěrečným ohňostrojem“, jak anoncuje pozvánka. Cílem této „Rusalky, která zazpívá na scéně pro rockové hvězdy“, je „představit krásu a romantické prostředí zámků České republiky ve spojitosti s klasickým provedením opery“. V průběhu července a srpna dalo hned 14 českých zámků k dispozici na jednu sobotu či neděli své prostory pro „monumental oper-air“ s číslovanými sedadly až pro dva tisíce diváků, přičemž „obrovská krytá scéna se špičkovým světelným parkem a profesionálním ozvučením o výkonu čtyřiadvaceti kilowattů si nezadá se scénami používanými pro koncerty světových rockových a heavy-metalových hvězd“, jak hlásají nadšeně propagační materiály. A barnumsky šíří, že projekt chce „vybudovat tradici prvního českého open airu“. Tento ambiciózní záměr se naplnit vskutku nepodaří a jen z výše uvedeného je patrné, že Rusalka 2010 o takové prvenství přišla ještě dříve, než začala.

Asi málokdo si dnes vzpomene na jméno ministra pro místní rozvoj, který Rusalku 2010 posvětil (Rostislav Vondruška), a ví, kdo je ministrem novým (Kamil Jankovský). Pro Rusalku to není tak důležité. Podstatné je, jakou Rusalku ArtTriton tisícům diváků, namnoze nedotčených operou, vlastně nabízí: koho se podaří dokonce pro operu nadchnout, kdo na ni po takové zkušenosti nadlouho zanevře. Při produkci na zámku Sychrov sólisté v pohádkově třpytné a tylové Rusalce pojali své party spíše velkoryse, kapela Rusalku neuměla a dirigent Martin Peschík to vůbec nikomu neulehčoval k uzoufání pomalými tempy.

Škoda, Rusalka (či jiná vhodná opera) má na zámcích určitě smysl. Ale takové zacházení s potenciálem projektu „klasiky pod hvězdami“ je přece jen hazardem. Snad na dalších zámcích a v dalších letech budou dozajista nosná východiska takového projektu naplněna odpovědněji.

O autorovi| HELENA HAVLÍKOVÁ, Autorka je operní kritička

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...