Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Mejstřík: Šéf KSČM lhal o spolupráci s StB

Česko

  15:54
Praha - Předseda KSČM Vojtěch Filip opakovaně lhal o své spolupráci s někdejší Státní bezpečností (StB), uvedl senátor Martin Mejstřík. Podle něj to dokládají akce s názvem Lora a Konto, na nichž se Filip podle dokumentů komunistické tajné policie aktivně podílel. Tyto materiály z archivu Úřadu pro zahraniční styky a informace senátor představil novinářům.

Vojtěch Filip řeční přes příznivci KSČM. foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Filip tvrdí, že s StB nespolupracoval vědomě. Odvolává se na rozsudek z roku 1992, podle něhož podepsal spolupráci "s československou zpravodajskou službou". V červenci v Hospodářských novinách tvrdil, že dostával informace, které mu umožňovaly "lépe řídit nákup surovin ze zahraničí". Předával pak podle svých slov "informace z obchodního styku". "Když jsem byl v zahraničí, tak po mě pouze chtěli, abych prezentoval náš podnik jako ten nejlepší," uvedl také.

Podle archivních dokumentů měl Filip v rámci akce Lora zlákat ke spolupráci s StB spolumajitelku nočního podniku Cabaret Carussel v německém Waiblingenu poblíž Stuttgartu, který navštěvovali vojáci z nedaleké americké vojenské základny. Spolumajitelka Jarmila Vidláková, provdaná Wiesmannová, byla zubní lékařkou, před odchodem do Německa pracovala v Jindřichově Hradci s Filipovou manželkou, uvedl Mejstřík.

Filip v rámci svých německých výprav jejich noční podnik navštěvoval a dovezl jí litinové nádobí z českobudějovického podniku Sfinx, kde pracoval. Lora, tedy Wiesmannová, se podle StB jevila "jako vhodný typ k dalšímu rozpracování s perspektivou jejího získání pro funkci poziční agentury proti hlavnímu nepříteli", citoval senátor z materiálů z let 1985 až 1987.

Předseda KSČM podle něj způsobil i to, že v letech 1986 až 1989 vedla StB svazek pod heslem Konto na Evu Vlasákovou z podniku zahraničního obchodu Merkuria, která se zabývala vývozem nádobí. Nařkl ji, že propaguje německou firmu před tuzemskými a chce emigrovat, uvedl Mejstřík. StB podezírala Vlasákovou ze zneužívání obchodní činnosti k vlastnímu obohacování a založení bankovního konta v zahraničí.

Vlasáková novinářům řekla, že nařčení bylo nesmyslné a kontrola nic z toho se neprokázalo. "To, co on (Filip) píše, jsou absolutní bludy a nesmysly," uvedla. O trestním oznámení na Filipa kvůli křivému obvinění neuvažuje, kauza je už pro ni uzavřená.

Možnost soudní cesty ale nevyloučil Mejstřík, to ale kvůli přístupu civilní rozvědky ke zpřístupňování dokumentů StB a nakládání s nimi. "ÚZSI si v podstatě dělá, co chce. Ona se řídí svými vlastními zákony," prohlásil senátor.

Filip podle dosud známých dokumentů byl od roku 1985 nejprve kandidátem tajné spolupráce pod krycím jménem Vojtěch, o rok později se stal ideologickým spolupracovníkem s krycím jménem Falmer. StB si podle dochovaného neúplného svazku vybrala Filipa pro práci tipaře s cílem získávat další spolupracovníky. Závazek ke spolupráci se zpravodajskou službou Filip podepsal 15. dubna 1986. Byl opakovaně odměňován, poslední odměnu ve výši 500 korun šéf komunistů převzal 1. prosince 1989.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!