Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kvůli rychlotitulům končí děkan Mendelovy univerzity. Nerudová: Jsem ráda

Pavel Žufan foto: Provozně ekonomická fakulta MENDELU

V souvislosti s pochybnostmi kolem doktorských studijních programů rezignoval děkan Provozně ekonomické fakulty brněnské Mendelovy univerzity Pavel Žufan. Potvrdila to mluvčí školy Tereza Pospíchalová. Žufan o své rezignaci nejdříve zpravil vedení fakulty, poté informoval akademický senát. Na univerzitě přestane působit k 31. lednu 2023.
  14:36aktualizováno  15:52

„Rezignace je výsledkem pečlivého uvážení obou stran,“ stojí v prohlášení Mendelovy univerzity.

Žufan byl děkanem od roku 2018. V době jeho působení někteří zahraniční studenti údajně neobvykle rychle prošli doktorskými programy na fakultě. Mendelovu univerzitu tehdy jako rektorka řídila nynější prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. Na rozdíl od Žufana, který se letos v únoru stal děkanem podruhé, ale neusilovala o další funkční období.

„Důvodem rezignace je zodpovědnost mě jako děkana za pochybení v minulém období týkající se uskutečňování doktorských studijních programů na fakultě,“ uvedl Žufan v rezignačním dopisu. Dalším důvodem je podle něj snaha zamezit eskalaci diskuzí na akademické půdě a v mediálním prostoru. Žufan doufá, že jeho rezignace povede také k uvolnění dialogu s Národním akreditačním úřadem.

Nerudová si Žufanova rozhodnutí váží. „Věřím, že (to rozhodnutí) muselo být těžké, ale jsem ráda, že (Pavel Žufan) uvolňuje prostor pro dořešení celé situace s Národním akreditačním úřadem,“ uvedla prezidentská kandidátka na svém Twitteru.

Ke zvážení rezignace vyzval děkana už dříve rektor Jan Mareš, informoval Deník N. Do konce ledna stála v čele univerzity Nerudová. Následně školu dočasně vedl exministr školství Robert Plaga, protože nově zvolený rektor Vojtěch Adam rezignoval kvůli pochybnostem o některých publikovaných článcích, a to ještě předtím, než se vůbec mohl ujmout funkce. V další volbě uspěl Mareš.

Doktorským studiem na Mendelově univerzitě se zabývá Národní akreditační úřad. Už před půl rokem rozhodl o odebrání institucionální akreditace pro doktorské studium ekonomických oborů. Znamenalo by to že škola si nebude doktorské programy v této oblasti schvalovat sama, ale bude odkázaná na schválení akreditační úřadem. Podle Pospíchalové ale rozhodnutí není pravomocné, škola se odvolala.

K pochybení možná došlo i na dalších fakultách

Podle dostupných informací vede úřad ještě další řízení, kde prověřuje možné porušování pravidel nejen na provozně ekonomické fakultě, ale napříč univerzitou. Výsledky patrně nebudou známé před volbou prezidenta.

Prezidentská kandidátka Nerudová v kampani opakovaně čelí otázkám na „rychlotituly“ v době, kdy univerzitu vedla. V rozhovoru pro Právo uvedla, že byla upozorněna jednak na překladové plagiáty, jednak na několik případů nestandardní délky studia. Uvedla, že sama iniciovala interní vyšetřování. „Nic jsem nezametla pod koberec. Všechno jsme řešili,“ řekla Právu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!