Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Mění třezalka účinky léků?

Česko

Je pravda, že třezalka tečkovaná, ze které se často vyrábí pilulky a vaří léčivé čaje pro uklidnění, ovlivňuje účinnost léků? Ptá se Iva P. z Brna.

Odpovídá profesor toxikologie Jiří Patočka z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích: Třezalka obsahuje řadu biologicky aktivních látek, které mají uklidňující účinky zejména při léčbě úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panice, depresi apod.

Jsou známy případy, kdy současné podávání preparátů z třezalky spolu s klasickými léčivy vedlo k nežádoucí interakci. O analýzu těchto výsledků se pokusili italští autoři Izzo a Ernst. Zjistili, že preparáty z třezalky snižují účinky některých léků. Jde například o medikamenty potlačující imunitní reakci - při alergiích a po transplantacích (účinná látka cyklosporin), při léčbě HIV (indinavir), deprese (amitriptylin), léky na srdeční choroby (digoxin), na onemocnění dýchacích cest (teofylin) a na ředění krve (fenprokumon a warfarin).

Přípravky z třezalky rovněž způsobují intermenstruální krvácení, delirium nebo slabý serotoninový syndrom, který se projevuje například euforií, třesem, zmateností a horečkou. Uvedené stavy mohou nastat, pokud se třezalkové přípravky užívají současně s orální antikoncepcí (s účinnými látkami ethinylestradiol/ desogestel, loperamid) nebo při podávání cílených inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (sertralin, nefazodon, paroxetin).

Pokud bere pacient léky s uvedenými účinnými látkami, měl by se lékař zajímat o to, zda nebere nekontrolovaně také nějaké preparáty z třezalky či jiná fytofarmaka.

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz.

Obálku označte Věda - záhady.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...