Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Meningokok zaútočil v Liberci

Česko

Dvaadvacetiletá studentka je ve vážném stavu * Hygienici zavedli protiepidemiologická opatření v celé zemi

LIBEREC Hygienici se bojí meningokokové epidemie. Včera zákeřná infekce zřejmě napadla dvaadvacetiletou studentku Technické univerzity v Liberci. A hygienici mají obavy, že se od ní mohli nakazit další lidé. Studenti z jejího bezprostředního okolí dostali antibiotika. Krajské hygienické správy v celém Česku musí být ve střehu.

„Krajské správy jsou již informovány. Vědí, co mají dělat,“ řekl LN hlavní hygienik Michael Vít.

Dívka leží ve vážném stavu v ústecké nemocnici. Hygienici čekají ještě na laboratorní potvrzení infekce. „Pokud se prokáže, půjde v Libereckém kraji už o letošní sedmý případ meningokokového onemocnění. Vloni jich bylo za celý rok sedm,“ řekla krajská epidemioložka Jana Prattingerová.

Vloni bylo v Česku touto zákeřnou infekcí nakaženo 76 lidí: meningokok typu B, na který neexistuje vakcína, přitom napadl 52 osob. Letos byl již meningokok B zjištěn u celkem 19 lidí.

Podle hygieničky Prattingerové měla studentka liberecké univerzity vysoké teploty a zimnici, pak jí vyrazily na kůži červené skvrnky.

Rychlá záchranná služba dívku převezla na liberecké infekční oddělení, odtud byla transportována na specializované pracoviště do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Tam leží na jednotce intenzivní péče.

„Její stav je závažný. Původce onemocnění a diagnózu budeme znát až v pondělí,“ upřesnil primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý. Na oddělení podle něj leží v současné době ještě dva malí pacienti: patnáctiměsíční chlapec z Liberce a pětiměsíční hoch z Ústí nad Labem. Oba jsou tam již delší dobu, jejich stav je stabilizovaný.

„Vypadá to, že nebudou mít ani žádné následky,“ dodal primář.

Podle hygieniků spolu předcházející případy nijak nesouvisejí.

„Všichni pacienti onemocněli typem B, proti kterému neexistuje vakcinace,“ potvrdila liberecká epidemioložka Prattingerová. Krajská hygienická stanice zavedla na univerzitě ihned přísná protiepidemiologická opatření. Nakažená studentka prvního ročníku byla z Jablonce nad Nisou nebydlela na kolejích, ale do školy dojížděla.

Meningokok zaútočil letos v kraji na tři dospělé a čtyři děti. Čtyři poslední případy se odehrály během posledního měsíce. Počátkem dubna si infekce vyžádala první oběť - tříletého chlapce z Liberecka. Ze školky odvezli chlapce rodiče nejprve do liberecké nemocnice. Po několika hodinách jej ale lékaři kvůli prudkému zhoršení zdravotního stavu letecky přepravili do ústecké nemocnice. Tam chlapec asi po pěti hodinách zemřel.

Podle Prattingerové lze očkováním předejít onemocněním typu C, k dispozici je i vakcinace proti typu A, ta se ale hodí spíše jako prevence před cestami. „Důležité je nepodcenit počátek onemocnění. Prevencí je pak dopřát organismu dostatek spánku a vyhýbat se zakouřeným prostorám,“ podotkla.

Autor: