Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Merkelová tlačí na Rumunsko

Česko

BUKUREŠŤ Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala Rumunsko, aby pokračovalo v zahájeném kurzu vnitřních reforem.

Pokud jde o snahu Bukurešti vstoupit v polovině roku 2012 do schengenského systému volného pohybu osob, zdůraznila, že to záleží na plnění stanovených podmínek platných pro všechny. Merkelová to prohlásila v Bukurešti po jednání s premiérem Emilem Bokem.

Kancléřka naproti tomu uklidňovala obavy Bukurešti, že problémy se začleněním více než půlmilionové romské menšiny žijící v zemi do rumunské společnosti by mohly mít vliv na rychlost schengenského řízení. Za hlavní předpoklad pro přijetí Rumunska označila náležité zabezpečení vnějších hranic společenství a jistotu dodržování pravidel při vydávání vstupních víz do schengenského prostoru. Nebylo by akceptovatelné, aby se EU otevřela kriminalitě a korupci, zdůraznila podle agentury DPA.

Další rozvoj německých investic v Rumunsku Merkelová podmínila vytvořením transparentních a jasných právních podmínek v zemi, k nimž neexistuje žádná rozumná alternativa. Premiér Boc kancléřku ujistil, že jeho země stávající pohledávky německých firem ve výši 143 milionů eur (asi 3,5 miliardy korun) postupně vyřeší.

Problematikou Romů se zabývá také konference EU konaná na toto téma v Bukurešti. Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor v této souvislosti označil za ironii vývoje, že politováníhodné vypovídání rumunských a bulharských Romů z Francie dalo zásadní podnět pro celounijní debatu o integraci této menšiny.

„Je ironií, že tato událost dynamizovala naše debaty o Romech ve smyslu jejich začlenění do většinové společnosti, i když jde v zásadě o velmi politováníhodnou věc. Repatriace Romů ze země, kam přišli hledat lepší život, totiž v podstatě nic neřeší,“ řekl Andor podle agentury AFP. Eurokomisař zdůraznil, že EU musí zvýšit úsilí o integraci této menšiny a nelitovat ani prostředky.

Autor:

Kde zabavit děti na celý den? V brněnském BRuNO family parku!
Kde zabavit děti na celý den? V brněnském BRuNO family parku!

BRuNO family park nabízí široké možnosti zábavy pro rodiče i děti. Přes 40 atrakcí uvnitř moderního areálu se rozprostírá na ploše 4000 m2....