Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Město smrti popravilo čtyřstého vězně

Česko

V texaském Huntsvillu zemřel letos už 21. odsouzený. Do konce roku je naplánováno dalších deset poprav

HUNTSVILLE/PRAHA „Přál bych si, aby naše město bylo světově proslulé panoramatickým výhledem a ne tím, že se tu popravují lidi,“ postěžoval si nedávno agentuře AFP Kelly Sims. V Huntsville, přezdívaném „Město smrti“ nebo také „Hlavní město poprav“, Sims vyrostl, založil zde rodinu a provozuje tu živnost. O tom, že se ve vězeňském bloku zvaném „Walls“ prakticky každý týden popravuje, dobře ví. Ale jako naprostou většinu ostatních obyvatel ho to nijak zvlášť nezajímá. Je to prostě součást života městečka a místní se nad tím příliš nezamýšlejí. Popravy se bezprostředně týkají dozorců, kaplana, novinářů a samozřejmě popravčích. Je sice pravda, že vězeňští dozorci tvoří atypicky velkou část obyvatelstva Huntsville, ale to je z pohledu místních také to jediné, čím se jejich město liší od jiných amerických měst. Proto prý bývají trochu překvapení, když prozradí, odkud jsou, a lidé třeba z druhého konce USA zareagují: „To vím, kde je. Tam přece popravují lidi.“

Texaský justiční systém toho zatím pro zlepšení image Huntsvillu příliš nedělá. Ve středu se počet poprav uskutečněných v Texasu od obnovení trestu smrti v roce 1982 zaokrouhlil na 400. Zatím posledním popraveným byl 32letý Afroameričan Johnny Conner. Popraven byl za vraždu z května 1998, kdy podle soudů výstřelem z těsné blízkosti do obličeje zavraždil 49letou prodavačku v obchodu na benzince Kathy Ann Nguyenovou.

Conner se nikdy k činu nepřiznal a i v tříminutovém projevu těsně před popravou prohlásil: „To, co se mi děje, je nespravedlivé a systém je nefunkční.“ Poté se omluvil své rodině i příbuzným zavražděné ženy a jeho poslední slova zněla: „Jsem svědkem toho, že není Boha kromě Alláha a Muhammad je jeho prorok. Alláhovi patřím a k Alláhovi se navrátím.“

Jen během letošního roku bylo v Texasu smrtící injekcí usmrceno 21 odsouzenců a do konce roku je naplánováno dalších deset poprav. Hned příští týden by měli zemřít tři vrahové.

Poté, co Nejvyšší soud v roce 1976 obnovil nejtvrdší trest, jsou USA jedinou vyspělou zemí, kde se stále ještě popravy provádějí. Řada států federace popravy nicméně neprovádí nebo nejvyššího trestu využívá jen velmi málo. Pouze Texas je výjimkou, ze všech poprav v USA jich provedl více než třetinu. Podle odborníků k tomu přispívá kultura a náboženství (vliv evangelikálů, kteří kladou důraz na osobní zodpovědnost za spásu) a tradice Divokého západu. A tak, když Evropská unie guvernéra Texasu Ricka Perryho žádala, aby na trest smrti uvalil moratorium, republikán Perry „evropským přátelům“ vzkázal, ať si hledí svého.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...