Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Českem se přehnaly vzácné zimní bouřky. Hasiči odklízeli spadlé stromy

Hasičské sbory zasahovaly v Ústeckém kraji u událostí spojených s pády stromů a větví. (1. února 2023) foto: Twitter HZS Ústeckého kraje

Meteorologové ve středu varovali před silným sněžením, závějemi a silným větrem. Nasněžit mohlo v místech až kolem 3 cm a to i za několik desítek minut. Nárazy větru se pohybovaly kolem 70 km/h, uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Systém bouřek postupoval přes střední Čechy k jihovýchodu, uvedli na webu. Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům a větvím. Kamiony zablokovaly D1 na Vysočině.
  21:56aktualizováno  23:06

Bouřky související s útvarem nazývaným Comma (v kroužku) postupovaly do Česka ze Saska. Na čele této „minifronty“ čekejte nárazy větru, uvedli dříve meteorologové. Systém Comma postupuje přes střední Čechy k jihovýchodu.

Výstraha před silným sněžením platila do středečních 23:00. Závěje se mohou vyskytovat až do čtvrtečních 18:00. V polohách nad 700 m se očekává tvorba sněhových jazyků, nad 900 m i závěje. Výstraha před závějemi platí pro Liberecký kraj (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Tanvald), Královéhradecký kraj (Trutnov, Vrchlabí), Olomoucký kraj (Jeseník, Šumperk) či Moravskoslezský kraj (Bruntál, Rýmařov).

Bouřky v zimě jsou spíše vzácné a obvykle méně plošné než ty letní, každou zimu jich bývá několik. „Nečekejte ale klasické letní blýskavice - zimní bouřky jsou o mnoho decentnější,“ upozornili meteorologové.

Spadlé stromy a kolony na D1

Dálnici D1 na Vysočině zablokovaly kolem 22:00 kamiony uvízlé po předchozím sněžení. D1 blokovaly podle ŘSD na 99. a 76. kilometru ve směru na Prahu. Před oběma místy se tvořily kolony.

Před 23:00 byl obnoven provoz na 76. kilometru D1 na Prahu. Uzavřena ale byla dálnice nově kvůli sněhu na 91. kilometru ve směru na Brno.

Sníh a vítr zkomplikovaly dopravu i na železnici. Na trati v úseku Chotětov - Mladá Boleslav ve středních Čechách popadaly stromy. Vlaky tam proto začaly po 19:00 nabírat zpoždění v řádu desítek minut. Padlý strom také zastavil před 22:00 provoz na trati Častolovice – Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji.

Pražští hasiči v souvislosti se silným větrem zasahovali u tří případů spadlých stromů. „Třeba v Hostivaři jsme odstranili strom, který spadl na zaparkované auto,“ uvedli na Twitteru.

V Ústeckém kraji za středeční večer zasahovalo 16 hasičských jednotek u 14 událostí spojených s pády stromů a větví. Na Litoměřicku 9x, na Ústecku 3x, na Děčínsku a Teplicku 1x. „Hasiči stromy rozřezali pomocí motorových pil a odstranili je z komunikací,“ informovali na Twitteru hasiči.

Komunikace mohou být podle meteorologů nesjízdné a mohou vzniku kalamitní situace. „Doporučuje vzít v úvahu možnost náhlého poklesu dohlednosti a náhlé tvorby sněhové pokrývky, přizpůsobit tomu rychlost jízdy. Sledovat předpověď počasí a dopravní zpravodajství,“ uvedl ČHMÚ.

Kvůli zhoršené sjízdnosti nabíraly autobusy v okolí Prahy zpoždění. Aktuální situaci lze sledovat na mapě PID.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...