Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Meteorologové varují: Pozor na sněhové jazyky

Česko

PRAHA Nový sníh, oblačno a teploty, které ani přes den nepřekročí nulu, předpovídají meteorologové na celý příští týden. Češi se podle nich mají připravit na noční mrazy až minus deset stupňů Celsia a zvyknout si na nepříjemnosti na silnicích zasypaných sněhem. Na druhou stranu horská střediska hlásí ideální podmínky pro lyžaře. Nejchladněji s denním maximem minus pět stupňů by mělo být v pátek. Oteplení na nulu by pak měla přinést až příští neděle.

Před 11 lety touto dobou už panovalo jaro. V pražském Klementinu tehdy 15. února teploty vyšplhaly až na 15,4 stupně Celsia a prolomily letitý rekord.

Naopak ještě daleko chladněji než dnes bylo v roce 1929, to se mrazy zastavily na minus 18 stupních. Ještě na začátku minulého týdne se průměrná teplota v Česku pohybovala kolem nuly, v druhé polovině ale poklesla na minus tři, což je o tři stupně méně, než činí dlouhodobý průměr pro polovinu února. Vnásledujícím týdnu se bude pohybovat dokonce kolem minus pěti stupňů, píše na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

Z pátku na sobotu napadlo v Beskydech, Jeseníkách, ale také na Vsetínsku víc než dvacet centimetrů sněhu. V Beskydech měly nejvíc Staré Hamry, až 49 centimetrů, Lysá hora 37 centimetrů. Do dneška na Lysé hoře přibylo dalších 28 centimetrů, celková výška sněhové pokrývky tam už přesáhla 1,5 metru. Ostatní nejvyšší české a moravské hory se chlubí o desítky centimetrů nižšími sněhovými čepicemi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!