Pátek 7. června 2024, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mezi legendami a pověstmi o grálu

Česko

Odborná literatura o původu grálu se donedávna dělila zhruba na dvě větve: křesťanskou (Poslední večeře Páně a události na Kalvárii, případně starozákonní pád andělů) a keltskou (irské a jiné pověsti a mýty). V druhé skupině zaujímal čelné místo dlouholetý profesor Columbia University Roger Sherman Loomis (1887-1966). Nakonec shrnul výsledky svých výzkumů do knihy Grál (1. anglické vydání 1963).

Po jeho smrti se badatelská činnost ve sledované oblasti prohloubila a dospěla k novým východiskům. Pozornost se postupně soustředila na interpretace artušovských románů (v českém překladu publikace se užívá pojmu romance). Zdůrazňuje se, že tvůrci sami přístup k látce popisovali jako „bele conjointure“ (Chrétien de Troyes, kolem roku 1170), tedy krásnou výslednici, rozumí se prvků jak novozákonních, tak velšských a irských. Sílil také zájem o tehdejší dobové prostředí, o čtenáře, o mecenáše a zadavatele tvůrčích úkolů, leckdy v souladu s jejich mocenskopolitickými záměry.

Z tohoto hlediska se mladším vědcům zdály Loomisovy „interpretace slabé“, částečně neprávem. Například jeho charakteristiky dvou chefs-d’oeuvre rytířské epiky, Wolframova Parzivala a (s výhradou) Queste del Saint Graal, můžeme stále pokládat za mistrné. Trvají také nesporné výsledky autorových analytických prací v oblasti keltských písemných památek, které mj. dokládají velkou členitost evropské kultury a jejích základů. Zvláštní kapitola obsahuje podrobnosti o podvrzích a falzech počínaje ostatky Artuše a Guenevery, údajně objevenými v Glastonbury roku 1191.

Grál. Od keltského mýtu ke křesťanskému symbolu Roger Sherman Loomis Přeložila Alena Chejnová. Vydalo nakladatelství H&H, Praha 2006. 240 stran.

Autor: