Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

MHD do 15 let zdarma? Musíte mít opencard s aplikací za 120 korun

Evropa

  14:15
PRAHA - Od prvního července mohou v rámci pražské MHD cestovat děti do patnácti let a senioři nad 65 let zdarma. Má to však dvě podmínky: cestující bude muset mít kartu opencard a na ní nahranou speciální aplikaci. Ta ale zadarmo není. Její pořízení vyjde na 120 korun.
Opencard - ilustrační foto.

Opencard - ilustrační foto. foto: ČTK

Aby mohli děti a senioři jezdit zadarmo, musí si cestující nově pořídit kartu opencard. Její zřízení je zdarma. Za nahrání aplikace, která platí po dobu šesti let a díky níž prokáží svůj věk, ale musí zaplatit 120 korun.

"Bez opencard s aplikací 'jízdné zdarma' mají tito lidé nárok na jízdné za poloviční cenu, musejí ale (opět) prokázat svůj věk," vysvětluje mluvčí opencard Martin Opatrný.

Změny se nedotknou dětí do deseti let a seniorů nad 70 let. Těm stačí pouze doklad, kterým prokážou svůj věk. Po desátém a pětašedesátém roce mohou cestující buď jet zadarmo s opencard s nahranou aplikací, nebo si bez karty koupit zlevněnou jízdenku Dítě či Senior za poloviční cenu.

Pro jedny jízdné zdarma, pro druhé zdražené lístky

Bezplatné jízdné pro děti do 15 let a důchodce nad 65 let slíbila pražská koalice ODS a ČSSD v programovém prohlášení rady.

VRÁCENÍ JÍZDNÉHO

Pokud má dítě či senior předplacenou jízdenku, dopravní podnik mu odpovídající částku vrátí.

"Na základě příslušných formulářů mohou lidé o vrácení adekvátního jízdného zažádat na centrále v ulici Na bojišti a Doprvaní podnik jim peníze vrátí," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí opencard Martin Opatrný.

Ani to však není zadarmo. Žadatele čeká poplatek 60 korun.

Dosud si lístek nemuseli kupovat děti do deseti let a senioři nad 70 roků. To platí i nadále, oběma věkovým skupinám stačí při kontrole jízdenek pouze doklad, kterým prokážou svůj věk.

Radní bezplatné jízdné pro schválili před měsícem současně se zdražením jednorázových jízdenek. Praha totiž počítá s tím, že kvůli jízdnému zdarma vybere asi o 240 milionů méně.

Náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) povinnost vlastnit opencard hájí.

Podle něj tak magistrát bude mít lepší přehled o počtu pasažérů. Vedení města do budoucna také počítá s tím, že opencard budou využívat všichni cestující včetně dětí od šesti do deseti let.

JAK NA JÍZDNÉ ZDARMA

 • OpencardO kartu opencard může požádat každý. Stačí vyplnit formulář na stránkách opencard.cz a poté si pro ni zajít osobně.
 • V paláci Adria a ve Škodově paláci lze také využít "expresní výdej" karty. S sebou je potřeba mít občanský průkaz a dokladovou fotografii. Vyřízení karty u okénka trvá pět minut a vyjde na 250 korun.
 • Kartu si lze zařídit také na některé z patnácti poboček městské knihovny. Za čtrnáct dnů je poté karta připravena k vydání. Lze si ji také nechat zaslat domů poštou. Stejně jako při objednávání přes internet je služba poskytovaná zadarmo. Doba platnosti karty je čtyři roky.
 • Při podávání žádosti je nutné vždy zatrhnout políčko "nahrát DOS". Pouze tak bude možné na kartu nahrát aplikaci Jízdné zdarma za 120 korun. Zájemci o slevovou aplikaci mohou o její nahrání požádat všude tam, kde se prodává elektronické jízdné.
 • Seznam míst najdete na webu opencard.cz nebo na infolince 12444.

Odporuje opencard zákonům EU?

Jízdné zdarma přes opencard kritizovala opoziční TOP 09. Strana si nechala vypracovat analýzu projektu od tří právnických kanceláří, ze které shodně vyšlo, že karta diskriminuje občany Evropské unie.

Podle zastupitele Tomáše Hudečka (TOP 09) totiž o kartu mohou zažádat pouze obyvatelé České republiky. "Kdokoli může přijít k Evropskému soudnímu dvoru a pravděpodobně uspěje," poznamenal Hudeček.

BEZPEČNÁ OPENCARD?

Mluvčí společnosti Haguess, která projekt opencard vyvinula, to ale odmítá. "Může si ji koupit i cizinec. V případech, kdy si kartu vyzvedne na kontaktním místě, mu k vydání stačí cestovní pas," zdůraznil Šimon Hradní.

"Stačilo, aby se alespoň podívali na naše stránky. Pak by takovou věc asi nemohli tvrdit," komentoval pro Lidovky.cz nařčení opozice mluvčí Opatrný. "Myslím si, že to je šíření poplašné zprávy," doplňuje náměstek primátora Březina.

Autoři: ,