Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policie chce obnovit stíhání „nesvéprávného“ Redla kvůli úvěrovým podvodům

Na soudu pro Prahu 9 se rozplétá kauza zakázek pro dopravní podnik za účasti Petra Hlubučka. Na fotografii Michal Redl. (17. června 2022) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Policie obnoví trestní stíhání zlínského podnikatele a lobbisty Michala Redla. Podle kriminalistů se spolu s podnikatelem Radovanem Krejčířem dopouštěl úvěrového podvodu při dovozu pohonných hmot. Stíhání Redla bylo před 16 lety přerušeno, podle lékařů nebyl schopný ho vnímat. Žalobci si ale nechali vypracovat nové zdravotní posudky, podle nichž je psychicky způsobilý.
  21:07

České televizi to potvrdil žalobce pražského vrchního státního zastupitelství Marek Bodlák. Redl v současnosti čelí obvinění i v korupční kauze Dozimetr. Krejčíř si odpykává dlouholetý trest v jihoafrickém vězení.

Trestní stíhání Redla v kauze společnosti M5 bylo přerušeno v roce 2007 kvůli jeho údajné psychické nezpůsobilosti. „Obviněný je již schopen účasti na trestním řízení a je schopen chápat jeho smysl,“ uvedl Bodlák. Vrchní státní zastupitelství se věcí začalo zabývat poté, co jim ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) poslal návrh, aby se v přerušeném stíhání pokračovalo.

O omezení svéprávnosti Michala Redla rozhodoval opakovaně plzeňský okresní soud od roku 2008. Naposledy se mu věnoval loni v květnu, kdy mu omezil svéprávnost na dalších pět let. Toto omezení ale v září zrušil plzeňský krajský soud. Nový návrh na zahájení řízení ohledně omezení svéprávnosti podal na podzim člen podnikatelovy rodiny. Okresní soud Plzeň-město, který ve věci bude znovu rozhodovat, ale ještě nezačal jednat, uvedla ČT.

Kriminalisté stíhali Redla spolu s Krejčířem ve dvou kauzách. V případě firmy M5 se zabývali nezdaněnými dovozy a prodejem pohonných hmot. Způsobená škoda dosahovala podle vyšetřovatelů půl miliardy korun.

Druhou kauzou bylo nezákonné podnikání společnosti Technology Leasing. Podle policie Redl spolu s Krejčířem v roce 2002 tunelovali Českou spořitelnu přes úvěr poskytnutý právě firmě Technology Leasing. V tomto případě stíhání definitivně ukončila amnestie prezidenta Václava Klause v lednu 2013.

Michal Redl je aktuálně spolu s dalšími obviněn i v kauze Dozimetr. Podle vyšetřovatelů se dopouštěli ovlivňování veřejných zakázek v Dopravním podniku hlavního města Prahy.

Policisté tvrdí, že organizovaná skupina v čele s Redlem systematicky obsadila klíčové pozice v městské firmě tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Jedním z obviněných je i někdejší vlivný pražský politik Petr Hlubuček.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!