Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Michal Viewegh: Prezident je jako zešílevší tatíček

Česko

  20:10
PRAHA - Odpůrci i příznivci prezidenta Václava Klause se včera sešli na pražském Hradčanském náměstí.Shromáždění se účastnilo zhruba 200 lidí. Lidovky.cz mají k dispozici prohlášení jednoho z Klausových odpůrců, spisovatele Michala Viewegha.

Spisovatel Michal Viewegh foto: Lidové noviny

Happening lidí, kteří nesouhlasí s Klausovou politikou a chtějí, aby odstoupil, uspořádala občanská iniciativa Už dost!. Na stejnou dobu a stejné místo svolali svou akci "Dost bylo Havla" i Klausovi příznivci. Přítomni byli městští strážníci a policisté, kteří občas mírnili napětí mezi lidmi z obou skupin.

Na místě byl za iniciativu Už dost! i spisovatel Michal Viewegh. Podle něj u Hradu stojí "jako příbuzní starce v kómatu nebo v blázinci, kteří (ať už z pouhého pocitu povinnosti, nebo vedeni iracionální nadějí) nepřestávají tatíčka navštěvovat. A jak dodal: "S obrovskou úlevou si tu připomínáme, že nejsme zdaleka jediní, kdo má příbuzného v komatu nebo v blázinci. Že jsou nás naopak statisíce - a pořád nás přibývá, takže se v péči o zešílevšího tatíčka můžeme dokonce i střídat."

Prohlášení Michala Viewegha

PROČ JSME TADY?
Proč jsme tady, když všichni víme, že účast na tomto shromáždění je pouhé symbolické gesto, neboť žádný skutečný dialog s Hradem není možný? 

Proč jsme tady, když většině z nás se na podobná shromáždění už nechce?

Proč jsme tady, když všichni víme, že vyzýváme prezidenta k něčemu, co v žádném případě neudělá?

Proč jsme tady, když víme, že i tenhle happening označí Klaus buďto za dětinský protest nikým nevolených elitářů, nebo za levičácký útok na svobodu a demokracii? (Záleží na tom, zda mu poradí Jakl, který pochází z pravicové opice, nebo Hájek, který je dítětem Božím; pokud prezident tohle shromáždění výjimečně označí za narcistní pokus o zviditelnění několika bezvýznamných umělců, pak mu radil Knížák). 

Proč jsme tady, když všichni víme, co se o sobě zase dočteme v novinách?

Proč jsme tady - když všichni víme, co se o sobě zase dočteme na internetu?

Ale jsme tu. Stojíme tady, pod prezidentovými okny, a dokonce na něho nepřímo mluvíme -  jako příbuzní starce v kómatu nebo v blázinci, kteří (ať už z pouhého pocitu povinnosti, nebo vedeni iracionální nadějí) nepřestávají tatíčka navštěvovat. Proč?
Protože i tohle zoufalé málo nám připadá lepší než nic.

A ještě jeden dobrý důvod máme: s obrovskou úlevou si tu připomínáme, že nejsme zdaleka jediní, kdo má příbuzného v komatu nebo v blázinci. Že jsou nás naopak statisíce - a pořád nás přibývá, takže se v péči o zešílevšího tatíčka můžeme dokonce i střídat.

I proto jsme tady.

Až příště český prezident pomůže svrhout českou vládu, až jako jediný nepodepíše něco, co už v Evropě podepsali všichni, až napříště od Klause uslyšíme, že kouření neškodí zdraví, že alpské ledovce netají, že špinavé peníze neexistují nebo že Evropská unie je obdoba RVHP, budeme už vědět, že na to šílenství nejsme sami.

Až náš pacient udělá v době vycházek téhle zemi ve světe další ostudu, budeme aspoň vědět, že je nás na něj víc.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!