Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Obviněný politik Zácha rezignoval i na post přerovského zastupitele

Obviněný přerovský a krajský politik Michal Zácha foto: Tomáš Frait, MF DNES

Bývalý krajský šéf ODS Michal Zácha, obviněný v kauze manipulování a předražování zakázek Olomouckého kraje na dopravní stavby, rezignoval i na post přerovského zastupitele. Ve čtvrtek večer to uvedl primátor Přerova Petr Vrána (ANO).
  10:40

Zácha už v polovině listopadu v souvislosti s kauzou oznámil rezignaci na funkce radního v Přerově a náměstka hejtmana pro dopravu s platností ke konci listopadu.

Jeho nástupce na postu uvolněného radního v Přerově zatím nebyl vybrán, jednání koaliční rady bude pokračovat v neděli. Jméno Záchova nástupce mají přitom už v pondělí projednat zastupitelé. Koaliční rada v Přerově se již dříve shodla na tom, že bude pokračovat ve stejné sestavě – ANO s ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

V kauze nezákonného ovlivňování veřejných zakázek na dopravní stavby Olomouckého kraje a jejich cíleného předražování bylo obviněno třináct lidí. Většina z nich se k trestné činnosti doznala, stíháni jsou na svobodě. Na seznamu jsou mimo jiné zástupci krajské správy silnic či zástupci stavebních firem.

Obviněni jsou z několika trestných činů – zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, pletichy v souvislosti se zadáním veřejné zakázky, přijetí úplatku, podplácení, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby.

Kromě Záchy je na seznamu obviněných také již bývalý člen regionální rady ODS, vlivný podnikatel Robert Knobloch. Oba se již vzdali členství ve straně. Regionální rada poté navrhla zrušit celé přerovské sdružení. Regionální sněm v pondělí celorepublikovému sněmu doporučil, aby přerovské oblasti odňal licenci.

Obvinění Záchy, který měl na přerovské radnici v pozici uvolněného, tedy plně placeného radního na starosti školství, sport a grantovou politiku, zkomplikovalo situaci i na kraji, kde byl náměstkem pro dopravu. I tam ke včerejšímu dni ve funkci končil.

Zástupci krajské koalice, kterou tvoří Piráti, STAN, Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj a ODS, se nedávno usnesli, že dopravu v kraji bude mít nově na starost hejtman Josef Suchánek (STAN). O tom, kdo z ODS nahradí Záchu v krajské radě, dosud nerozhodli.

13. listopadu 2023

Autoři: ,