Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policie viní 13 lidí z ovlivňování dopravních zakázek olomouckého hejtmanství

Ilustrační snímek foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Po pondělním zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu na olomouckém hejtmanství, při němž byl mimo jiné zadržen náměstek hejtmana Michal Zácha, policie obvinila 13 lidí. Potvrdila také, že se kauza týká ovlivňování veřejných zakázek v oblasti dopravních staveb na území Olomouckého kraje.
  15:19aktualizováno  17:18

„Stíhané skutky jsou posuzovány jako trestné činy sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži, přijetí úplatku, podplácení, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby,“ shrnul vrchní státní zástupce Radim Dragoun.

„Jedná se o trestné činy dílem dokonané a dílem ve stadiu pokusu. Většině obviněných je kladeno za vinu spáchání těchto trestných činů ve prospěch organizované zločinecké skupiny a rovněž i trestný čin účasti na organizované zločinecké skupině,“ dodal.

Všichni obvinění byli podle Dragouna v pondělí zadrženi a ještě stále jsou vyslýcháni. Zatím není vyloučeno, že u některých může být požádáno o vzetí do vazby.

Mezi zadrženými byl i náměstek hejtmana pro oblast dopravy a přerovský radní Michal Zácha (ODS) či další významný člen občanských demokratů z regionu Robert Knobloch, jenž byl před lety předsedou olomoucké buňky ODS.

„Mohu uvést, že klient poskytl policii veškerou součinnost a předal požadované materiály, ve vyžadovaném termínu vypovídal a nyní není zadržen. Na žádost vyšetřujících složek ale nemůžeme k věci podat žádné bližší informace,“ sdělil odpoledne Záchův advokát Filip Seifert.

Úplatky pro úředníky i politiky

Podle Deníku N se kromě politiků a úředníků policie zajímá také o dvě soukromé firmy, které se o zakázky ucházely.

„Pan Knobloch to organizoval. Jde o to, že tam probíhaly úplatky od firem k politikům a úředníkům,“ popsal zdroj blízký vyšetřování. Podle deníku je mezi zadrženými i vysoce postavená úřednice Svatava Špalková, vedoucí kanceláře ředitele krajského úřadu.

Policie oslovila také olomouckou správu Ředitelství silnic a dálnic, detektivové zasahovali rovněž na Správě silnic Olomouckého kraje (SSOK), která ročně investuje do oprav krajských silnic stovky milionů korun.

Podle informací ČTK se zde zajímali rovněž o jejího ředitele Davida Štěpánka, ten dnes v práci není k zastižení. Zda je rovněž mezi zadrženými, jeho kolegové nepotvrdili ani nevyvrátili.

„Tady se v pondělí také něco dělo, nemohu ale poskytovat žádné informace,“ řekl dnes technický náměstek SSOK Ivo Černý, který Štěpánka podle sekretariátu zastupuje.

Na politické scéně se už volá po rezignaci

Z událostí se teprve vzpamatovává regionální politická scéna. Členové krajské koaliční rady se mají sejít ve středu odpoledne a Piráti už oznámili, že budou žádat Záchovu rezignaci.

„Nedokážu si představit, že by dál vykonával funkci náměstka hejtmana. Lidé, u nichž vyvstalo podezření z korupce, nemají ve veřejných funkcích co dělat. S tímto jdeme ve středu na koaliční radu,“ uvedl krajský radní Martin Šmída (Piráti a STAN).

Stejně to vidí i ODS. „Vyzvali jsme naše kolegy Michala Záchu a Roberta Knoblocha, ať pozastaví své členství ve straně a vzdají se všech volených funkcí, které v současné době zastávají,“ sdělil krajský místopředseda občanských demokratů Martin Major.

„Komunikace s nimi je komplikovaná, přes jejich právního zástupce. Pořád běží lhůta, po kterou jsou zadrženi. Ale věřím tomu, že se to stane okamžitě. Pokud ne, budeme to muset učinit nikoli z jejich vůle, ale rozhodnutím orgánů strany,“ dodal.

Regionální rada ODS se bude situací večer zabývat. „Musíme se k jejich případně uvolněným funkcím nějak postavit. Analyzujeme situaci, co všechno se bude muset v nejbližší době řešit, protože Michal Zácha je krajským předsedou,“ nastínil Major.

Policie skončila na hejtmanství až večer

Kraj vede koalice Spojenci tvořená KDU-ČSL, TOP 09, hnutím ProOlomouc a Zelenými společně s uskupením Pirátů se STAN, třetím partnerem je ODS.

O setkání všech zástupců koalice usiluje i hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). „Vyšetřování je v rukou policie a tu rada Olomouckého kraje jen tak sleduje zpovzdálí a čeká na informace. Má to ale i politickou rovinu a tu si musíme pořešit sami,“ řekl.

„Další kroky vyplynou z naší debaty, která musí nutně nastat. Situace je výjimečná. Mohou být otevřená různá témata, pro mne je ale základ, že si sedneme a začneme si o tom vykládat,“ uvedl s tím, že ze strany náměstka Záchy, případně jeho právního zástupce nedošlo k žádnému kontaktu od pondělí, kdy nedorazil na poradu vedení.

Dnes se na něj už neobraceli ani policisté z NCOZ. „Naposledy jsem mluvil s jejich zástupcem v pondělí večer, mohlo to být kolem deváté hodiny, když mi oznamovali ukončení šetření na půdě krajského úřadu,“ sdělil hejtman. Policisté byli přitom na úřadě už od rána.

Podle prvního náměstka hejtmana a krajského předsedy KDU-ČSL Iva Slavotínka v úvahu přichází i další audit krajských dopravních zakázek, který by se zaměřil na současné volební období.

„Z mého pohledu je auditování se zaměřením na poslední měsíce jednou z možných věcí. Nyní vyhodnocujeme informace, které jsou velmi kusé. Jediný hejtman vidí do kauzy trochu víc, nicméně podepsal mlčenlivost, takže nemůže s informacemi operovat,“ podotkl Slavotínek, jenž má na kraji na starosti sociální oblast.

Kvůli podezření na ovlivňování zakázek krajské správy silnic podalo hejtmanství v roce 2021 trestní oznámení na neznámého pachatele. Vedení kraje rovněž předloni zadalo forenzní audit a ten několik měsíců zkoumal veřejné zakázky za období let 2015 až 2020.

Pochybení našel například v nedostatečné transparentnosti při soutěžích nebo upozornil na možný střet zájmů některých zaměstnanců, jelikož podnikali v podobných oborech jako SSOK.

Na možné nekalosti u krajských silničářů upozornily uniklé zápisky z poznámek tehdejšího předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, jež zveřejnil na jaře 2021 server Seznam Zprávy. Podle něj byl v diáři plán, jak ovládnout dopravní zakázky v Olomouckém kraji, a klíč, podle něhož se mají přidělovat.

Autoři: ,

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...