Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kolem migračního paktu se objevují lži, žádné povinné kvóty nebudou, řekl Fiala

Česko

  18:45aktualizováno  19:53
Kolem migračního paktu se objevila celá řada nesprávných informací i lží, řekl premiér Petr Fiala. Dodal, že i Evropská komise potvrdila, že systém žádné povinné kvóty neobsahuje. Zmínil, že schválená verze migračního balíčku nejde tak daleko, jak by si Česká republika představovala, a že Praha by byla pro důraznější řešení migrační krize.

„Migrační pakt je věc, která skončila na půl cesty. Na jednu stranu je dobře, že se přikročilo k řešení, které je důraznější než předchozí pokusy o řešení nelegální migrace, na druhou stranu schválená verze nejde tak daleko, jak by si představovala Česká republika,“ reagoval premiér na prohlášení, která ve čtvrtek zazněla na mimořádném jednání české Poslanecké sněmovny.

„My nejsme úplně spokojení například s tím, jak je tam řešena návratová politika, i že se oproti původnímu návrhu zvyšuje byrokracie,“ dodal Fiala.

Velké debaty se vedou ohledně výjimky pro země jako Česká republika, které hostí velký počet uprchlíků z Ukrajiny. Že je tato výjimka součástí migračního balíčku, potvrdila dnes i eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.

„Země jako Česká republika, která již projevila solidaritu tím, že hostí velké množství Ukrajinců, bude moci být osvobozena od jakýchkoli povinných solidárních příspěvků,“ uvedla.

Podle českého premiéra není zanedbatelné, že Česko přijalo tak obrovské množství uprchlíků z Ukrajiny, a je správné, že se to projevuje i v mechanismu solidarity, o kterém migrační pakt hovoří.

„Výjimka platí pro Českou republiku, ale má obecnou platnost pro všechny, kteří dočasnou ochranu uprchlíkům tímto způsobem poskytují, což si myslím, že je vyjednáno dobře,“ uvedl Fiala. Zdůraznil nicméně, že je potřeba i nadále pokračovat v hledání evropského řešení. „Pokud toto evropské řešení nebude účinnější, tak si s migrací neporadíme,“ dodal.

Český premiér řekl, že je velmi opatrný, pokud jde o různá „centralistická a nepromyšlená řešení na evropské úrovni“. „Tady si ale myslím, že není jiná cesta než najít v budoucnosti ještě účinnější evropské řešení, jinak se ilegální migrace nedá porazit,“ doplnil.

Podle něj je potřeba zejména silnější návratová politika, rychlejší azylové řízení, účinnější spolupráce se zdrojovými a tranzitními zeměmi zejména v severní Africe, ale důležité je i rozbíjení různých gangů převaděčů. „To všechno je potřeba dělat a dělat to mnohem efektivněji, než to děláme teď,“ uzavřel předseda české vlády.

Autoři: ,

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...