Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Miliardové zakázky míří do Aera

Česko

VODOCHODY Aero Vodochody získalo tři nové zakázky za čtyři miliardy korun. Mimo jiné bude dodávat kabiny pro americký bojový vrtulník Black Hawk. S firmou Sikorsky Aircraft Corporation, která legendární stroje vyrábí, uzavřelo minulý čtvrtek smlouvu do roku 2017 s možností prodloužení o pět let. První kokpity Aero dodá v polovině roku 2011. Včera o tom informoval prezident společnosti Ladislav Šimek.

Black Hawk UH-60 je bojová, dvoumotorová, středně lehká pomocná helikoptéra. Primárně je určena k přepravě vojenských jednotek a logistické podpoře vojenských akcí. První model vzlétl v roce 1974, americká armáda jej začala používat o čtyři roky později.

Pro Aero to není první spolupráce s firmou Sikorsky Aircraft Corporation. Od roku 2000 například vyrábí vrtulník Sikorsky S-76C bez dynamických částí.

Dokončení zajišťuje Sikorsky v americkém Stratfordu, sídle společnosti. I další dva kontrakty, které Aero uzavřelo v posledním čtvrtroce, patří do vojenské oblasti. Týkají se oprav a rozvoje produktů vlastní řady. Podrobnosti firma ale nechce zveřejňovat.

Společnost Aero Vodochody, která je součástí finanční skupiny Penta, je největším výrobcem letecké techniky v Česku. Vedle Sikorsky Aircraft Corporation spolupracuje se společnostmi Alenia Aeronautica, Latecoere, Saab, Spirit Aerosystems či EADS. Je dlouholetým partnerem několika armád, zejména českých vzdušných sil. Do skupiny Aero patří i výrobce podvozků Technometra Radotín, britský výrobce kompozit Rotortech Aero Composites a Letiště Vodochody.

Autor: