Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stehlíková se nemusí omlouvat Zemanovi. Prezident nemá lhát o svém zdraví, říká

Česko

  9:01aktualizováno  12:02
Soud zamítl žalobu bývalého prezidenta Miloše Zemana na lékařku Džamilu Stehlíkovou kvůli jejím výrokům o exprezidentově zdraví. Stehlíková se nemusí omlouvat za to, že před třemi lety napsala na svůj blog, že důvodem Zemanovy hospitalizace byl metabolický rozvrat v rámci alkoholické jaterní cirhózy. Bývalý prezident musí zaplatit náklady za soudní řízení. Rozsudek není pravomocný.

„Jsem šťastná. Ani jsem se nedomnívala, že člověk může být tak šťastný,“ reagovala po rozsudku Stehlíková.

„Je to vítězství nejenom pro mě, ale pro celou Českou republiku. Znamená to, že jsme zpátky v realitě, že se podařilo zdravým rozumem popřít opar lží, nenávistí a popírání reality,“ dodala. Rozhodnutí soudu podle ní ukazuje, že v České republice ani další vysoký úřední činitel nemá právo lhát o svém zdravotním stavu.

Džamila Stehlíková na soudu, který rozhoduje o žalobě bývalého prezidenta Miloše Zemana na lékařku kvůli jejím výrokům o Zemanově zdraví. (28. května 2024)

Podle Zemanova advokáta Jaromíra Císaře je rozsudek zklamáním. „Jsme přesvědčeni, že rozsudek tak, jak byl zdůvodněn, nám připadá neuvěřitelný. U odvolacího soudu po právní stránce jsme přesvědčeni, že nemůže obstát,“ řekl novinářům.

Expertka, která vycházela z relevantních zdrojů

Podle soudkyně Dáši Vítkové vycházela Stehlíková ze standardních zdrojů. Zároveň ji označila jako expertku v oboru. „Bylo prokázáno, že žalovaná je váženou lékařkou, která se zabývá léčbou somatických onemocnění a právě závislosti na alkoholu,“ uvedla Vítková.

Soud přihlédl také k tomu, že se Stehlíková se Zemanem před uvedením výroků potkala a nabyla podezření, že zdravotní stav bývalé hlavy státu není v pořádku. Zeman ji tehdy otevřeně informoval o tom, v jakém množství užívá alkohol.

Soudkyně zohlednila také znalecký posudek lékařky Evy Navrátilové. „Znalkyně zcela jasně konstatovala, že na základě informací, které měla k dispozici, mohla dospět ke stejným závěrům jako žalovaná,“ uvedla Vítková.

„Je na místě připomenout, že paní doktorka Stehlíková je dvakrát atestovaná adiktoložka a psycholožka s letitou praxí,“ uvedl advokát lékařky Artur Ostrý. Ten dále odmítl tvrzení, že Stehlíkové jde o politický boj, protože v té době nikam nekandidovala a neucházela se podle něj o jakékoli politické cíle.

„Veřejnost byla v době parlamentních voleb o zdravotním stavu prezidenta klamána,“ uvedl Ostrý. Dodal, že Zeman nebyl její pacient, tudíž lékařka neporušila ani lékařské tajemství. „Vycházela z hojných veřejných zdrojů a z vlastní expertízy,“ řekl.

Stehlíková chtěla podle svých slov především upozornit na vážnost prezidentova stavu. Jednotlivé symptomy, které Zeman a jeho pracovníci sdíleli v médií, podle Stehlíkové velmi dobře odpovídaly nadměrnému užívání alkoholu, kterým se prezident nijak netajil.

Ostrý připomněl, že Zeman často své protivníky nazývá „idioty“ a „dementy“ bez toho, že měl vzdělání v oblasti psychologie a měl informace o jejich zdravotním stavu. Zeman dlouhodobě dehonestuje určité skupiny lidí, například jeho oponenty, různými názvy, jakoby neměli tito lidé žádnou důstojnost.

Lži a politický boj, tvrdí žalobce

Podle Zemanova advokáta Císaře Stehlíková neprovedla žádné zdravotní vyšetření exprezidenta, neměla informační zdroj a Zemanův stav nekonzultovala s jeho blízkými, tudíž neměla dostatek informací k tomu, aby určovala Zemanovi diagnózy. Ty nadále exprezidentova obhajoba považuje za lživé. „Šlo o politický boj,“ uvedl Císař.

Stehlíková ve svých vyjádření například nazvala Zemana „skokově dementním pacientem“, který má „poškozený mozek“.

Podle advokáta Stehlíková „zaplavila“ veřejný prostor teoriemi o Zemanově zdraví a snažila se tak vytvořit mediální obraz Zemana, který bude potvrzovat její diagnózy. Tomu se lékařka v síni tiše zasmála.

Císař dále uvedl, že Stehlíková chová k Zemanovi nenávist. Důkazem podle něj jsou její výroky v médiích a také na její síti X. Stehlíková se podle něj snažila zviditelnit přes kauzu Zemanova zdraví. „Uvedla, že schránka zůstala v Lánech a mozek už odešel,“ řekl.

„Jaké to asi je, když se svěříte svému lékaři se svými problémy a někdo pak zdravotní informace vypustí na veřejnost? Stehlíková se snažila z něho udělat z pozice lékařky nezpůsobilého prezidenta,“ uvedl v závěrečné řeči Císař.

Stehlíková po jeho slovech nesouhlasně kroutila hlavou. „Nic takového jsem neřekla,“ řekla tiše svému obhájci.

Náběh na delirium i demence

„Od 14. září do 22. září byl Miloš Zeman hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Lze předpokládat, že důvodem hospitalizace byl metabolický rozvrat v rámci alkoholické jaterní cirhózy,“ uvedla loni v říjnu na svém blogu Stehlíková.

Dodala, že ke svým tvrzením došla díky svým „osobním kontaktům s panem prezidentem staršího data a nedávným informacím od kolegů“.

„Infuzní léčba ve vojenské nemocnici zažehnala metabolický rozvrat, ale abstinence od alkoholu v průběhu osmidenní hospitalizace vedla k náběhu na delirium tremens. Dobu pobytu prezidenta v nemocnici mohla prodloužit mj. právě léčba počínajícího deliria,“ doplnila.

Delirium tremens je stav označovaný také jako alkoholové delirium. Jde o život ohrožující stav, který vzniká u alkoholiků při náhlém přerušení užívání alkoholu.

Hrad Stehlíkové letos v lednu zaslal předžalobní výzvu, v níž kromě omluvy požadoval i zaplacení milionu korun na účet Fondu ohrožených dětí.

K omluvě ani zaplacení požadované částky nevidí Stehlíková důvod. Argumentuje tím, že jako lékařka vyjádřila svůj názor a domněnku ve chvíli, kdy veřejnost neměla o stavu prezidenta dostatečné informace. Domnívá se, že její názor později potvrdili odborníci, kteří Zemana léčili. Soudní řízení pokládá za nejlepší cestu k odhalení pravdy, uvedla už dříve.

Prezidentská kancelář se podle Stehlíkové snaží zatajit pravdu o tom, co se dělo na Hradě před druhou Zemanovou hospitalizací, a odvést pozornost od souvislosti Zemanovy dlouhodobé zdravotní indispozice „s přebíráním jeho pravomocí nepovolanými osobami“. „Především v kauze utajení před prezidentem a později skartování tajné zprávy o aktu ruské válečné agrese ve Vrběticích,“ uvedla v minulosti Stehlíková.

Žalobu kvůli výrokům o zdraví prezidenta podal Miloš Zeman nejen jako soukromá osoba, ale zároveň také jako prezident republiky. Stehlíkovou zažaloval rovněž nejen jako fyzickou osobu, ale také jako psychiatrickou lékařku, uvedl 31. ledna právník Hradu Marek Nespala s tím, že „to schizma je kvůli kvalifikaci skutku a jeho závažnosti“.

Podání žaloby Nespala vysvětlil tím, že je podle něho chování Stehlíkové „za všemi hranami“. Hrad ji už dříve zaslal předžalobní výzvu, ve které kromě omluvy požadoval i zaplacení milionu korun na účet Fondu ohrožených dětí. Stehlíková už dříve v reakci na to řekla, že k omluvě ani zaplacení požadované částky důvod nevidí.

Zeman byl loni na podzim dvakrát hospitalizován, poprvé v září, podruhé v říjnu a v listopadu. Při druhé hospitalizaci byl zpočátku ve vážném stavu na klinice intenzivní medicíny Ústřední vojenské nemocnice. Důvod pobytu v nemocnici Hrad nezveřejnil.

Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s jeho chronickým onemocněním. Zeman opakovaně mluvil o tom, že trpí nechutenstvím. Člen prezidentova lékařského konzilia chirurg Pavel Pafko řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, a naznačil, že jde o cirhózu jater. Po propuštění do domácí péče prezident pobývá na zámku v Lánech, kde se o něj nepřetržitě stará soukromá ošetřovatelská firma.

Džamila Stehlíková je lékařka, univerzitní pedagožka a politička kazašské národnosti žijící od roku 1988 v České republice. V letech 2007 až 2009 byla ministryní pro lidská práva a národnostní menšiny a v letech 1998 až 2010 zastupitelka Chomutova. Byla také místopředsedkyní a členkou Strany zelených, od roku 2017 je místopředsedkyní Liberálně ekologické strany.

Autor: