Čtvrtek 6. června 2024, svátek má Norbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Milost pro prokurátorku Horákové

Česko

Prezident Klaus chtěl dát Brožové-Polednové milost. Hrad poté upozornil soudy, že se na ni vztahují tři amnestie

PRAHA Po necelém roce ve vězení se bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová dostane s největší pravděpodobností na svobodu. V případě ženy, která byla odsouzena na šest let za podíl na justiční vraždě Milady Horákové, totiž nastal zásadní zvrat.

Krajský soud v Hradci Králové právě minulý týden rozhodl, že na Brožovou-Polednovou (88) se vztahují celkem tři prezidentské amnestie z let 1953, 1955 a 1990. Každá z nich přitom podle výkladu soudu „ukrajuje“ Brožové-Polednové dva roky z jejího šestiletého trestu. Faktu, že by některá z výše zmíněných amnestií mohla být uplatněna na její případ, si přitom nevšiml žádný ze soudů ani advokát bývalé prokurátorky. „Soud dospěl k názoru, že doktorka Polednová, rozená Brožová, je účastna tří amnestií, v důsledku kterých jí musí být z uloženého trestu odnětí svobody prominuto celkem šest let,“ řekl LN mluvčí hradeckého soudu Aleš Korejtko.

Na citovaném rozhodnutí soudu má zásadní podíl prezident Václav Klaus. Ten totiž podle informací LN zvažoval, že Brožové-Polednové udělí milost. Mělo se tak stát už na sklonku minulého roku, kdy ale zaměstnanci Hradu Klausovi nedodali potřebné podklady. Vzhledem k tomu, že prezident už jednou milost pro bývalou prokurátorku odmítl, a také kvůli tomu, že BrožováPolednová svého činu nikdy nelitovala, ale na Hradě panovaly obavy z veřejného mínění, kdyby Klaus ženu omilostnil.

Tamní zaměstnanci proto přišli na řešení, které všichni opomněli. Zjistili, že se na Brožovou-Polednovou mohou vztahovat již dříve vyhlášené amnestie. Tuto informaci pak sdělili soudci Petru Braunovi z pražského městského soudu, který ji poslal do vězení. Braun uznal, že na Hradě mají pravdu, a poslal podnět do Hradce Králové, který Brožovou-Polednovou zatím nepravomocně osvobodil. Ta tak nyní může dostat odškodné za rok ve vězení.

Pokračování na straně 2

Prokurátorka Horákové bude volná

Dokončení ze strany 1

Zásadní roli Hradu na rozhodnutí, které může vést k propuštění Brožové-Polednové z vězení ve Světlé nad Sázavou, potvrdil i soudce Městského soudu v Praze Petr Braun. Ten LN popsal, že ho několikrát kontaktovala „pracovnice prezidentské kanceláře“ a „signalizovala, jestli se soudy či orgány činné v trestním řízení zabývaly možností, že by se na tu kauzu vztahovala některá z amnestií prezidenta republiky“. Braun proto podal podnět k soudu v Hradci Králové

„Kancelář prezidenta republiky prověřovala tuto žádost o milost, stejně jako k tomu dochází běžně u ostatních žádostí,“ napsal LN Klausův mluvčí Radim Ochvat. „Náš legislativní odbor se při žádostech o milost dotazuje kompetentních orgánů a institucí, abychom získali všechny potřebné informace nutné k rozhodnutí prezidenta,“ potvrdil i komunikaci s Braunem. „Na tuto věc z minulosti jsme upozornili a soud následně rozhodl. Nyní má celou záležitost ve svých rukou vrchní soud,“ doplnil Ochvat. Rozhodnutí totiž zatím není pravomocné. Odvolalo se proti němu Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové. O tom, zda Brožová-Polednová vězení opustí, tak bude rozhodovat právě Vrchní soud v Praze.

Pokud vrchní soud rozhodnutí potvrdí, může exprokurátorka za rok strávený za mřížemi žádat odškodné. Stát totiž zjevně pochybil. Konkrétní viník ale podle advokáta Tomáše Sokola zřejmě není: „Je to tak atypický případ, že za něj nikdo zřejmě odpovědný nebude. Soudy se zabývaly uložením trestu, vězeňská služba dostala pokyny k jeho nástupu. Není mechanismus, který by toto dnes přezkoumal. Od poslední amnestie uplynulo 20 let a jejich hlídání nemá nikdo v popisu práce. Nikoho prostě nenapadlo, že by k takové situaci mohlo dojít.“

***

Odhalení LN

Nový případ

Komunistická prokurátorka

Ludmila Brožová-Polednová v roce

1950 navrhla trest smrti pro

těhotnou ženu. Jako prokurátorka

působila poprvé právě v Hodoníně

v kauze Jaroslava Vetejšky a spol.

Více čtěte na straně 2

Rekonstrukci kauzy čtěte

v sobotu v příloze Orientace

Autor: