Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Milujeme vás, e-mailují Íránci do Izraele

Česko

JERUZALÉM/PRAHA Stovky e-mailů adresovaných Izraeli začaly proudit na tamní ministerstvo zahraničních věcí poté, co minulý měsíc spustilo své internetové stránky v perštině. Názory odesílatelů na Izrael se různí. Poněkud obehrané výzvy k vymazání Izraele z mapy střídají žádosti o konverzi k judaismu a výjimkou nejsou ani přání se do Svaté země přestěhovat.

Hlavní editor stránek Menaše Amir pro list The Jerusalem Post potvrdil, že od spuštění webu 9. července již úřad obdržel stovky e-mailů, na které teď jeho podřízení postupně odpovídají. Jeden pisatel prý chtěl dokonce dohodnout dodávku zbraní, pomocí níž by opozice mohla svrhnout islamistický režim. Na žádosti o přestěhování kancelář odpovídá konstatováním, že Izrael má limitovaný prostor a zdroje, takže se zaměřuje pouze na sjednocování Židů roztroušených po světě.

Íránské úřady jsou známé svým úsilím o zablokování přístupů k jakýmkoliv stránkám se „závadným“ obsahem. Přístupu k izraelskému webu se jim však dosud zamezit nepodařilo, neboť je zabezpečen novou, pokročilou technologií.

Amira Oronová, vedoucí oddělení arabských médií, pod které stránky spadají, uvádí, že hlavním cílem je prorazit cenzuru íránské vlády. Stránky také mají poskytnout informace o Izraeli Íráncům narozeným až po Islámské revoluci. „Starší generace ještě pamatuje na kontakty obou zemí před rokem 1979, mladší již znají jen vládou šířenou nenávist.“ Podle Oronové web obsahuje širokou škálu článků, včetně izraelských odpovědí na útoky íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda či zpráv z íránské komunity v Izraeli. Věnuje se i místním íránským tématům, která tamější oficiální tisk opomíjí.

Zhruba polovina reakcí čtenářů je prý pozitivní, mnohé jsou však vyloženě nepřátelské. Do této kategorie spadá například výhrůžka ve stylu oficiální íránské politiky: „Izrael lapá po dechu, ale brzy už přijde den, kdy vás zničíme. Podceňování Íránu se vám nevyplatí.“

Někteří čtenáři však nabízejí Izraeli spolupráci. Jeden chtěl poskytnout předání „tajných informací“. Další, který údajně pracuje na kontrolním úřadě, zase důkazy o korupci na nejvyšších vládních místech. Objevily se ale i reakce otevřené podpory. „Milujeme Izrael a žádný režim náš názor nezmění,“ napsal jeden čtenář a podtrhl tak název webu Hamdami, což v perštině označuje kamarádství.

Vedle nově spuštěných internetových stránek v perštině bojuje Izrael s íránskou propagandou také rozhlasovým vysíláním stanice Hlas Izraele. To si podle izraelské diplomacie denně v perštině naladí dva až šest milionů Íránců. Jako nový komunikační kanál byl však zvolen internet, a to hlavně kvůli raketovému růstu připojení. Za poslední tři roky se počet íránských uživatelů internetu zvýšil z necelého milionu na 11 milionů, což představuje 16 procent populace.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!