Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mimo Prahu oslaví výročí s vtipem. A snad i s Havlem

Česko

BRNO/OSTRAVA Lampionový průvod, „komunistická“ prohlídka města, zopakování revolučních diskusí v divadle. Ale také setkání s Václavem Havlem a hledání hodnot, na kterých by měla stát budoucnost země. Tak si připomenou listopadové výročí v Brně a v Ostravě.

V centru Brna 19. 11. znovu vystoupí aktéři moderátoři shromáždění z roku 1989 - například Jiří Pecha, František Derfler či Břetislav Rychlík. Brněnské kulturní centrum je spojí s Koncertem pro 17. listopad, kde vystoupí skupina Progres, Michal Prokop a skupina Framus five. A pořadatelé doufají, že přijde i Václav Havel. Ten má totiž právě 19. listopadu v Brně uzavírat celoroční cyklus Kabinet Havel -Úsvit v Čechách a společně s Václavem Bělohradským a Jacquesem Rupnikem formovat hodnoty, na kterých má stát naše budoucnost.

„Poprosili jsme ho, zda by nemohl přijít pozdravit Brňany, a on účast přislíbil. Stoprocentní to ale není, záleží na tom, jak se bude cítit po zdravotní stránce a jaké bude počasí,“ řekla ředitelka kulturního centra Monika Šimková. Večer se pak v městském kině Scala budou zdarma promítat dobové dokumenty a týdeníky, které připomenou události staré dvacet let.

V Brně také vznikla například databáze fotografií ze sametové revoluce, která je přístupná na internetu. K oficiálním akcím patří rovněž lampionový průvod 17. 11. od filozofické fakulty a Divadlo Husa na provázku zase na ten den chystá „maraton“ divadelní trilogie Perverze v Čechách, připravované právě k výročí.

Na věž radnice s vyhlídkou o dvacet let zpět V Ostravě si lidé užijí výročí po svém. Ve výroční den tamní magistrát posune své návštěvníky o dvacet let zpět: průvodce bude vítat hosty na vyhlídkové věži Národního výboru města Ostravy, přiblíží jim náměstí Říjnové revoluce, Novou huť Klementa Gottwalda a další místa tak, jak by vypadala nebýt dění po 17. listopadu 1989. A jako perličku v Divadle Petra Bezruče pořádají v pondělí i v úterý besedy s ostravskými herci pod společným názvem Bezruči v sametu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!