Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Nejvyšší za poslední roky. Strom pro Staroměstské náměstí pokáceli na Českolipsku

Česko

  7:41aktualizováno  14:31
Sotva pět minut trvalo kácení čtyřiadvacetimetrového smrku v Pertolticích pod Ralskem, který se od úterý stane dominantou Staroměstského náměstí a symbolem letošních pražských Vánoc. Smrk ztepilý vzešel z téměř čtyřiceti tipů soutěže Hledá se strom.

„Je mi ho líto, roste tady takových let. Ale mám hroznou radost, že můžeme Praze něco darovat,“ řekla s dojetím přihlížející šestasedmdesátiletá Růžena Motyčková, která se v Pertolticích narodila a žije zde celý život.

Pamatuje tři různé majitele roubeného stavení, na jejichž pozemku smrk rostl. Poslední z nich, Radek Lupoměský, se rozhodl mohutný padesátiletý strom pokácet. Obával se o bezpečnost své rodiny, ve větru podle něj hrozilo, že by mohl spadnout na jejich dům.

„Když hodně foukal vítr, tak jsme přeparkovávali auta. Jednou dokonce tak foukalo, že jsme přemýšleli i o tom, že půjdeme spát k mým rodičům. Takže nebudu říkat, že mi ho je líto – není mi ho líto, protože udělá radost. Ale jsem rád, že bude pryč. Bezpečí mé a mé rodiny je na prvním místě,“ okomentoval Lupoměský.

Smrk byl zavěšený na jeřábu

Místo činu bylo dobře viditelné i z dálky, nad Pertolticemi se tyčilo nepřehlédnutelné rameno jeřábu, na němž byl smrk zavěšený. Jako maják navigovalo příchozí k roubené chalupě, která se takřka ztrácela v obležení lidí a těžké techniky. Společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) majiteli prý přislíbila, že dá zabahněný pozemek zase do původního stavu. „Doufám, že to tak bude. A když ne, tak to udělám sám,“ sdělil Lupoměský smířeně.

Strom u roubenky pravděpodobně na počátku 70. let minulého století zasadili tehdejší majitelé pozemku u příležitosti narození dítěte v rodině. Když stavení i se zahradou Lupoměský před deseti lety koupil, byl smrk už vzrostlý. Líbil se mu a neubránil se myšlence jej ozdobit a rozsvítit. Kvůli vysoké ceně za ozdoby tento plán ale nikdy neuskutečnil.

Kilometry řetězů, stovky koulí. Na Staroměstském náměstí se rozsvítil strom

Na Staroměstském náměstí v Praze se v sobotu rozsvítil vánoční strom. (26. listopadu 2022)

„Že tady jednou bude takováhle technika a že bude stát v Praze na Staroměstském náměstí, tomu bych fakt nevěřil. A jsem za to rád samozřejmě,“ užasle prohlížel svažitou zahradu, kde po stromě zůstal jen pařez, ohromný jeřáb a trailer čekající na svůj náklad.

Smrk z Pertoltic je podle Tomáše Jílka, předsedy představenstva THMP nejvyšším, který za poslední roky do Prahy zamíří. Nad Staroměstským náměstím se bude vypínat ve výšce zhruba 22 metrů. Ihned po pokácení vážil 4,7 tuny, po opracování spodní části kmene zchudl přibližně o 200 kilogramů.

Dobrý zdravotní stav je základ

„Podle toho, co je vidět na pařezu, je ve velmi dobrém zdravotním stavu,“ doplnil Jiří Vorlíček, mistr České republiky v kácení stromů. Smrk, jemuž dřevorubci napočítali 50 let, před pokácením prověřil i dendrolog. „Jak ukazují letokruhy, je rostlý velmi symetricky. Nejsou tam žádná velká tahová a tlaková pnutí. Věřím, že splní svoji funkci na Staroměstském náměstí,“ uzavřel.

Samotný řez zabral dřevorubcům pár minut, podstatně déle trvalo, než kmen pomocí motorové pily upravili na potřebný průměr. Pak jeřáb položil strom na trailer, kde skupina pracovníků THMP a přepravní firmy v reflexních vestách přivazovala větve ke kmeni. Aby se podvolily, museli leckdy využívat váhu svého těla, a zatímco jich několik takřka leželo na větvi, jejich kolegové ji zručně přivazovali.

„Svazuje se na průjezdnou výšku 4,3 metru, protože po cestě máme mosty, které musíme podjet. A na šířku do 5,5 metru – kvůli dopravním značením cestou, například v Mladé Boleslavi,“ odůvodnil vedoucí přepravy Martin Švestka. Jakmile se smrk sváže, tahač vyjede na ulici v doprovodu jeřábu směrem na Prahu. „Trasy máme projeté několik měsíců dopředu, podrobně naplánované, změřené veškeré průjezdy. Jsou tam složitější místa, třeba Mimoň, kde je objízdná trasa kvůli opravě komunikace,“ podotkl Švestka. Policie tam musí dočasně zastavit provoz.

Na Staroměstské náměstí přijede v úterý

Smrk odpoledne zamířil do průmyslového areálu v Praze – Kbelích, kde ho uloží až do pondělí. Na Staroměstské náměstí pak vyjede v noci na úterý. Tam ho vztyčí zhruba v půl druhé ráno, poté jej čeká několikadenní zdobení z výškových plošin. Technici na něj zavěsí 50 světelných hvězd a 342 vánočních koulí v průměru od 20 do 40 centimetrů v kombinaci červené, vínové a zlaté barvy. Nadto jej ovinou 8,5 kilometry světelných řetězů.

Na výzdobu se využívá úsporné LED osvětlení, jehož spotřeba podle informací THMP odpovídá spotřebě jedné větší domácnosti. Smrk z Pertoltic bude zářit na Staroměstském náměstí denně od začátku adventu až do svátku Tří králů, a to od 16 hodin do půlnoci. Po svátcích dřevo ze stromu využijí žáci v rámci truhlářské výroby.

„Samozřejmě se na něj pojedu podívat do Prahy, beru to i jako povinnost,“ přisvědčil Lupoměský. Symbolickou odměnu 10 tisíc korun, které dostal, věnuje do domova seniorů v nedaleké Mimoni: „Když už má dělat radost, tak ať dělá radost pořádnou. Věřím, že tam s penězi naloží dobře a koupí nějaké dárky pro místní seniory.“

Loňský vánoční strom pocházel z obce Kytlice-Mlýny z Ústeckého kraje. Do výšky pětadvaceti metrů rostl 58 let. Tradiční smrk ztepilý pocházel ze soukromého pozemku. Před dvěma lety pak Prahu zdobil sedmdesátiletý smrk ztepilý z Dolní Černé Studnice na Jablonecku.

Pokud vše půjde podle plánu, pertoltický smrk by se měl rozsvítit na Staroměstském náměstí v sobotu 2. prosince, kdy také začnou největší vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!