Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

EU pošle Ukrajině na pomoc 50 miliard eur. Orbán ustoupil ze svého veta

Viktor Orbán foto: AP

Lídři států Evropské unie na svém čtvrtečním summitu schválili pomoc pro Ukrajinu za padesát miliard eur. S posláním peněz pro napadenou zemi původně nesouhlasilo Maďarsko, které návrh ještě loni vetem blokovalo, předseda Evropské rady Charles Michel ale nyní oznámil jednomyslnou shodu. Peníze Kyjev dostane v následujících čtyřech letech.
  10:55aktualizováno  16:18

Původně měli evropští lídři o pomoci Ukrajině na další čtyři roky rozhodnout už na prosincovém summitu. Maďarsko ale dohodu zablokovalo a jednání se odložilo na 1. února. Všech ostatních 26 států, včetně Česka, s poskytnutím 50 miliard eur souhlasilo.

Do poslední chvíle nebyl postoj Maďarska znám. Maďarský premiér Viktor Orbán nakonec otočil. Předseda Evropské rady Charles Michel oznámil zhruba pět minut po začátku summitu, že i Maďarsko s 50 miliardami pro Ukrajinu souhlasilo. „Dohodli jsme se. Všech 27 lídrů se shodlo na dalších 50 miliardách eur na pomoc Ukrajině z rozpočtu EU,“ napsal na sociální síť X.

Petr Fiala k tomu uvedl, že je to dobrá zpráva pro Česko, EU i Ukrajinu. „Jasně se ukazuje, že jsme schopni se všichni v EU dohodnout i na velmi složitých otázkách,“ reagoval český premiér. Je důležité, že se v klíčových věcech dokážeme shodnout, řekl po konci jednání.

„Nehledejme za vším zákulisní dohody, všechno má svůj vývoj,“ řekl Fiala a zároveň uvedl, že Orbán učinil zcela dobré rozhodnutí. „Orbán dal nakonec přednost nějaké dohodě před osamělou cestou a to je dobře,“ dodal.

„Ukrajina čelí i nadále ruské agresi a bez naší pomoci by mohla těžko fungovat, nedokázala by se bránit a mělo by to nedozírné následky pro naši bezpečnost,“ zdůraznil mimo jiné český premiér.

Český premiér v této souvislosti ocenil, že o dvě miliardy eur byl navýšen i rozpočet na program související s migrací. „To jsou prostředky, které mohou čerpat i státy, které hostí ukrajinské uprchlíky, což se týká i České republiky,“ upozornil Fiala.

Podle nejmenovaného vysokého představitele EU jednali se zástupci Maďarska o změně postoje v poslední době téměř každý den. Předseda Evropské rady Charles Michel si minulý týden s Orbánem volal. „Zaznamenali jsme v jednání ze strany Maďarska posun, ale je to těžké. Zatím jsme k dohodě nedospěli,“ popsal zdroj z EU.

O větší vstřícnosti svědčil i příspěvek Orbánova poradce Balázse Orbána (nejsou příbuzní, pozn. red.) na sociální síti X. Napsal, že maďarská vláda je „nyní otevřená použití peněz z unijního rozpočtu na pomoc pro Ukrajinu, a dokonce přistoupit ke společnému zadlužení,“ ovšem jen pokud k dohodě budou přidána další ustanovení umožňující Maďarsku později změnit názor. Orbán chce, aby EU finanční pomoc Ukrajině jednou za rok přehodnocovala.

Jestli státy Unie souhlasily i s touto podmínkou, není nyní jasné. Předseda Michel oznámil shodu bez dalších podrobností. Komentovat ji bude na tiskové konferenci, jejíž čas zatím není známý.

S evropskými lídry se ve čtvrtek spojí i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prostřednictvím videohovoru.

Je to hlavně mé vítězství, uvedl Orbán

Orbán označil své rozhodnutí dále neblokovat poskytnutí finanční pomoci Ukrajině za své vítězství. Ve videu na Facebooku uvedl, že dostal záruky, že peníze, které byly kvůli zmrazení některých fondů odepřeny Budapešti, neskončí na Ukrajině.

Přezkum finanční pomoci, na kterém se shodli unijní lídři, podle Orbána „zaručuje rozumné využití peněz pro Ukrajinu“. „Měli jsme obavy, že peníze EU, které nám komise dosud nedala, dříve nebo později skončí na Ukrajině,“ uvedl maďarský premiér.

„Dostali jsme záruku, že maďarské peníze nebudou převedeny na Ukrajinu,“ dodal.

Autoři: ,