Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Miniraketoplán může sloužit ke krádežím družic

Česko

Testování navigačních systémů naznačuje, že se letoun bude chtít k něčemu přiblížit, říká Antonín Vítek, odborník na kosmonautiku z Akademie věd ČR.

* LNK čemu měl bezpilotní raketoplán původně sloužit?

NASA ho začala vyvíjet jako ověřovací projekt pro stavbu budoucího miniraketoplánu, který měl sloužit jako záchranná loď u Mezinárodní kosmické stanice. Nejprve se počítalo s tím, že ho do vesmíru vynese raketoplán v nákladovém prostoru. Pak se ale ukázalo, že bude jednodušší a levnější vynést ho klasickou nosnou raketou.

* LN Proč se NASA po několika letech vzdala jeho vývoje?

Z finančních důvodů. Zároveň si ale ministerstvo obrany uvědomilo, že po ukončení letů raketoplánů nebude mít Amerika žádné kosmické plavidlo schopné dopravovat z oběžné dráhy jakýkoliv rozumně velký náklad. Proto se rozhodla v jeho vývoji pokračovat.

* LN Co přesně je účelem letu X-37B, který včera odstartoval?

Především má otestovat moderní technologické prvky, protože dnešní dosluhující raketoplány jsou založené na technologii z přelomu 60. a 70. let. Má například odzkoušet nové žáruvzdorné a izolační materiály nebo elektromechanické ovládací systémy pro natáčení motorů, aerodynamických ploch a ovládání podvozku. Dnešní raketoplány používají hydrauliku, ale ta je pro delší pobyt na oběžné dráze nevhodná - kapalina může unikat, musí se zahřívat, aby neztuhla, a hydraulické čerpadlo se ve stavu beztíže může snadno zadřít.

* LNK čemu podle vás americká armáda takové plavidlo potřebuje?

Mluvčí US Air Force zmínil, že se do jeho nákladového prostoru vejde několik družic o hmotnosti pár set kilogramů. Používat miniraketoplán k vynášení družic ale nedává smysl, protože je sám umístěn na špici nosné rakety, kam jde umístit i družice. Kromě toho jedna z věcí, kterou chtějí na letounu X-37B testovat, je využití moderních navigačních systémů. To naznačuje, že se asi bude chtít na oběžné dráze k něčemu přiblížit...

* LN Můžete být konkrétnější?

Domnívám se, že může sloužit například k sebrání vlastní poškozené družice nebo k inspekci družice cizí, případně k jejímu ukradení z oběžné dráhy.

* LN Spekuluje se také o využití letounu v budoucích zbraňových systémech...

S tím úplně nesouhlasím, použití miniraketoplánu jako zbraňového systému by bylo jako jít s kanonem na vrabce. To můžete udělat podstatně jednodušeji pomocí jednoúčelových systémů, ať už protidružic ničících nepřátelský satelit, nebo špionážních družic. Ty už dnes existují a je snazší je nekomplikovat spojením s raketoplánem.

* LN Civilní využití tohoto stroje nepředpokládáte?

Samozřejmě nemůžu vyloučit, že v budoucnu třeba prezident nerozhodne jinak, ale můj osobní názor je takový, že si armáda tento projekt vzít nenechá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!