Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

MINIRECENZE

Česko

To, že beletrie je krásnou literaturou, tuší mnozí. Zároveň jsou ale leckteří autoři a nakladatelé schopni její adepty „zabalit“ do nevábně vypadajících svazků. To ale není případ knížečky Tomáše Mazala s názvem Benátky. Fragmenty z poznámek, jak zní podtitul, vydalo pardubické nakladatelství Lithos.

Tomáš Mazal (1956) je znám především díky objemné knize Spisovatel Bohumil Hrabal (2004) a také svazku Putování k Port Arthuru (2006), věnujícímu se románu Josefa Škvoreckého Zbabělci.

Za vznikem obou zmíněných knih stál autorův osobní zájem o tyto autory a o jejich díla. Charakterizováno negativně: Tomáše Mazala nezajímá literatura, ale autoři a knihy, které ho zajímají. I jeho přístup k nim je dalek akademické analýze, jde o popis jeho setkání s textem, případně s jeho „reálnými zdroji“.

Benátky taktéž popisují autorovu výpravu do tohoto města, do vypůjčeného bytu společně s básníkem Milošem D., jak je v knize důsledně jmenován. Benátky, to je notně obnošené turistické téma, ovšem Tomáš Mazal k němu samozřejmě přistupuje po svém.

O městě se z jeho knihy jakoby nedozvídáme nic nového, „kromě“ popisu toho, jak ho viděl Tomáš Mazal během krátké návštěvy (nechybí ani autorovy fotografie). Co víc si v dnešním světě zahlceném „objektivními“ informacemi přát. Někdo vypráví o tom, jak byl onehdy v určitém městě. Říká se tomu osobní zkušenost, ta je sice „nepřenosná“, ale zároveň ji lze samozřejmě zprostředkovat. A to taky Tomáš Mazal udělal.

HODNOCENÍ LN ****

O autorovi| oh, Tomáš Mazal Benátky

Autor: