Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ministerstva můžou přijít o dotace na opravu památek

Ilustrační foto foto: Profimedia

PRAHA - Ministerstva kultury a pro místní rozvoj při čerpání evropských dotací na obnovu památek podpořila i projekty nesplňující podmínky. Vyplývá to ze závěru Nejvyššího kontrolního úřadu.
  8:00aktualizováno  8:42

NKÚ prověřoval čerpání peněz z Integrovaného operačního programu (IOP) v letech 2007 až 2011 a zjistil, že nebyl zajištěn funkčně nezávislý dohled nad programem. Peníze z této oblasti slouží zejména k obnově a využití památek UNESCO a národních kulturních památek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tak zvaný pověřený auditní subjekt kontrolující fungování programu byl totiž personálně a částečně i finančně závislý na Ministerstvu pro místní rozvoj, které přitom za IOP zodpovídá," sdělila tisková mluvčí úřadu Olga Málková.

Ministerstvo kultury zase podle úřadu podpořilo projekty, u kterých odborné posudky varovaly před rizikem zakázané veřejné podpory, na místo aby kontrolovanou oblast oznámilo Evropské komisi.

Ministerstvo může o dotace přijít

Resort tak riskuje v krajním případě i ztrátu významné části poskytnutých prostředků. "Ministerstvo kultury – se souhlasem Ministerstva pro místní rozvoj – navíc neoprávněně uhradilo 185,4 milionu korun, když poskytlo peníze i na opravu nemovitostí, které nebyly na seznamu UNESCO a nebyly ani národní kulturní památkou," píše NKÚ.

Kontroloři prověřili dotace za 980,6 milionu korun u dvanácti příjemců. V celkem osmi případech našli porušení zákona o veřejných zakázkách.

Jednomu z příjemců pak byly neoprávněně proplaceny dotace za téměř 1,5 milionu korun. Římskokatolická farnost Velehrad prý u jedné zakázky nejenže nevyřadila nabídku, která nesplňovala požadavek zadavatele, ale dokonce ji vybrala jako vítěznou.

"(Kontroloři) konstatovali také, že příjemci Dolní oblast Vítkovice byly neoprávněně proplaceny dotace za téměř 1,5 milionu korun. A to za práce a dodávky, které neodpovídaly smlouvám a fakturám. Šest příjemců dotací mělo chyby v účetnictví," zjistil NKÚ.

Autor: