Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ministerstva můžou přijít o dotace na opravu památek

Ilustrační foto foto: Profimedia

PRAHA - Ministerstva kultury a pro místní rozvoj při čerpání evropských dotací na obnovu památek podpořila i projekty nesplňující podmínky. Vyplývá to ze závěru Nejvyššího kontrolního úřadu.
  8:00aktualizováno  8:42

NKÚ prověřoval čerpání peněz z Integrovaného operačního programu (IOP) v letech 2007 až 2011 a zjistil, že nebyl zajištěn funkčně nezávislý dohled nad programem. Peníze z této oblasti slouží zejména k obnově a využití památek UNESCO a národních kulturních památek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tak zvaný pověřený auditní subjekt kontrolující fungování programu byl totiž personálně a částečně i finančně závislý na Ministerstvu pro místní rozvoj, které přitom za IOP zodpovídá," sdělila tisková mluvčí úřadu Olga Málková.

Ministerstvo kultury zase podle úřadu podpořilo projekty, u kterých odborné posudky varovaly před rizikem zakázané veřejné podpory, na místo aby kontrolovanou oblast oznámilo Evropské komisi.

Ministerstvo může o dotace přijít

Resort tak riskuje v krajním případě i ztrátu významné části poskytnutých prostředků. "Ministerstvo kultury – se souhlasem Ministerstva pro místní rozvoj – navíc neoprávněně uhradilo 185,4 milionu korun, když poskytlo peníze i na opravu nemovitostí, které nebyly na seznamu UNESCO a nebyly ani národní kulturní památkou," píše NKÚ.

Kontroloři prověřili dotace za 980,6 milionu korun u dvanácti příjemců. V celkem osmi případech našli porušení zákona o veřejných zakázkách.

Jednomu z příjemců pak byly neoprávněně proplaceny dotace za téměř 1,5 milionu korun. Římskokatolická farnost Velehrad prý u jedné zakázky nejenže nevyřadila nabídku, která nesplňovala požadavek zadavatele, ale dokonce ji vybrala jako vítěznou.

"(Kontroloři) konstatovali také, že příjemci Dolní oblast Vítkovice byly neoprávněně proplaceny dotace za téměř 1,5 milionu korun. A to za práce a dodávky, které neodpovídaly smlouvám a fakturám. Šest příjemců dotací mělo chyby v účetnictví," zjistil NKÚ.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat