Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo hovadin varuje: Přichází bejbypank

Česko

Zítra, v pátek 22. února, proběhne v pražské Akropoli nadvakrát křest nového alba Bejbypank projektu Kašpárek v rohlíku. Dopolední kabaretní představení začíná v deset, večerní koncert o osmé hodině.

Milí bejbypankáči, to, co držíte v ruce, jsou opravdový, nefalšovaný písničky, zahraný pěkně od podlahy! Žádnej čajíček z lahvičky ani nastavovaná kaše ze školní jídelny. Zkrátka pořádně vostrej „bejbypank“...

Průvodní texty k desce Bejbypank jsou lehce banální, ale vzhledem k tomu, že celý projekt vznikl jako reakce na nedostatek původních písniček pro děti (ve věku 0-80 let, jak dále píše promo), dá se to pochopit.

Kompletní obal má formu výpravného „komiksového“ digipacku, obsahuje padesátistránkový booklet včetně kompletních textů, not a aršíku samolepek. „Ministerstvo hovadin varuje: Album není jedlé pro suchary, učitele se špičatými nosy a Boženu Němcovou!“ Méně je někdy více.

Allstars české hudební scény Album Bejbypank nechce být bráno vážně, ale o hudební stránku se postarali profesionálové a je to znát. Na celý notový plán dohlížel Ondřej Pečenka, osoba za folkovým projektem Folk3Mail, a mezi hostujícími interprety se vyskytuje nejedno zajímavé jméno: Blanka Šrůmová (ex Tichá dohoda), Márdi (Vypsaná fiXa), Jarda Svoboda (Traband), David Koller, Filip Nebřenský a Marek Doubrava (Hm...) nebo Karolína Dytrtová (Miou Miou). Na hudbě se podílel ještě Jiří Müller a Jiří Šponar z Loutkohry České Budějovice; texty napsalo trio Pečenka-MüllerDvořák.

S nadsázkou jsme nazvali tento hudební styl ,bejbypank‘, nikoliv po stránce hudebního provedení (písničky nejsou povrchní, otrlé nebo hrubé). Skladby na Kašpárkovi v rohlíku bourají zažitou představu hudební škatulky, která se nazývá ,dětská písnička‘ (poučná, vzdělávací, vysvětlující, infantilní),“ říká jeden z autorů David Dvořák, který kabaret Kašpárek v rohlíku napsal a režíroval. Samotná nahrávka obsahuje třináct skladeb a jednu bonusovou scénku Chudák Ken (volně navazující na Bárbínu). Jednotlivé písničky (ve společné stopáži něco přes půl hodiny) jsou docela originální kousky, navíc snadno rozpoznatelné díky tomu, kdo je zrovna zpívá (např. David Koller v písni Strejda Jára nebo zpěvák Vypsané fiXy Márdi v Kravím stádu).

Většina má folkový nádech a veselé aranže, pracuje s (dětskými i různě kombinovanými) sbory, duety a recitovanými vsuvkami -zpěv, potažmo texty, jsou nejvýraznější složkou celé nahrávky.

Mám z tebe stres, takže nekecej a jez Legračně vyznívá poslední píseň Želvy, kdy je český vtipný text „namontován“ na hitovou melodii americké punkové kapely Offspring Pretty Fly (For a White Guy). „Mámo bombo dej mi (aha, aha)/ Táto kup mi želvy (aha, aha)/ Ňáký rychlý želvy (aha, aha)/ Mám z tebe stres, takže nekecej a jez!“

Bejbypank je nenáročná, docela milá deska, která ale navzdory proklamované cílové skupině 0-80 let zasáhne jen mnohem menší část populace. Ostatně vědí to i sami autoři: „Vybrali jsme témata dětskýma očima nebo očima jejich rodičů, kteří dětský svět pozorují. Písničky jsou vyzkoušené a děti baví, jsou ztřeštěné, bláznivé, energické a plné legrace.“

HODNOCENÍ LN ***** Kašpárek v rohlíku: Bejbypank

Indies Scope 2007

Bejbypank je nenáročná, docela milá deska, která ale navzdory proklamované cílové skupině 0-80 let zasáhne jen mnohem menší část populace

Autor: