Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo průmyslu loni neoprávněně platilo mzdy z evropských dotací

Česko

  10:49
PRAHA - O půlnoci odešla z ministerstva průmyslu a obchodu depeše 456 příjemcům dotací. Po jejím přečtení se mnoha z nich udělá mdlo. Hloubkový audit toho, jak se v roce 2017 přiklepávala podpora na informační a komunikační technologie, odhalil, že se proplácely náklady, u nichž to evropská pravidla zapovídají. A co bylo uhrazeno neprávem, musí dotčení podnikatelé vrátit.
Evropské dotace – ilustrační foto.

Evropské dotace – ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

Pracovníci, kteří už v podniku dříve působili, mohou být z dotací odměňováni jen tehdy, když na jejich původní místo přijde někdo nový. To se nedělo, některé střední podniky vykázaly tři nová místa, ale k proplacení jich určily o dost víc.

Problém neoprávněného čerpání se týká 456 projektů z celkem 475 schválených, úhrnem za 3 miliardy. Protože 19 žadatelů odstoupilo, znamená to, že v pořádku neměl čerpání vůbec nikdo. Vyplaceno zatím bylo 694 milionů, drtivá většina jsou právě mzdové náklady. „Po zhruba sto dnech v čele resortu mě nepřestává překvapovat, co se tu před mým nástupem dělo. Bohužel nejde o pozitivní překvapení,“ řekl LN ministr Tomáš Hüner.

Průšvih jménem dotace.

Problematické nastavení pravidel pro čerpání ve dvou výzvách na ICT spadá ještě do dob Hünerova předchůdce, exministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), a především bývalého náměstka pro EU fondy Tomáše Novotného.

Za Mládka šlo o obzvláště ceněného pracovníka – v roce 2015 dostal zcela mimořádnou výkonnostní odměnu 1,3 milionu za to, že se ministerstvu průmyslu podařilo vyčerpat celou přidělenou alokaci v rámci minulé dotační sedmiletky. Příklad s ICT výzvami z nové sedmiletky, jejíž pravidla nastavoval právě exnáměstek Novotný, však naznačuje, že rychlost čerpání měla přednost před vším, včetně dodržování závazných evropských podmínek.

Jakmile ministerstvo průmyslu pod již novým vedením na základě auditu přišlo na problém, zastavilo zpracování žádostí, dokud se problém nevyřeší. Resort se obrátil na antimonopolní úřad a Evropskou komisi, aby se ujistil, že chápe dotační pravidlo správně – neboli že za každé pracovní místo, jež je z evropských peněz podpořeno, musí v dané provozovně jedno nové vzniknout. Od obou institucí dostalo ministerstvo ujištění, že jedině tak je to v pořádku.

Devět ze 456 podpořených projektů už je hotových, což znamená, že jejich příjemcům již odešla poslední „splátka“ dotace předfinancovaná z českého rozpočtu. U nich je nesrovnalost v rámci neoprávněně nákladovaných mezd ve výši přesahující třicet milionů. Ostatním příjemcům mají platby ještě odcházet.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat