Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo: Rektor nechyboval

Česko

OLOMOUC Rozhodnutí rektora olomoucké Univerzity Palackého nejmenovat Ivo Benedu děkanem právnické fakulty bylo podle ministerstva školství správné.

„Postup rektora byl potvrzen jako správný. Rozklad, který u ministerstva podal kandidát Beneda, jímž se domáhal změny rektorova rozhodnutí, byl ministerstvem zamítnut,“ uvedl mluvčí vysoké školy Ondřej Málek. V odůvodnění ministerstva se podle Málka uvádí, že jmenování děkana na návrh akademického senátu fakulty není rektorovou povinností, ale jeho pravomocí.

„Jsem na neschopence, a rozhodnutí jsem proto zatím nepřevzal, takže se k němu nemohu vyjádřit. Každopádně lhůta uplynula už začátkem února, takže ji pan ministr nedodržel a rozhodl pozdě,“ podotkl Beneda, který se již dříve dohodl s vedením školy na odchodu z fakulty. Pokud ministerstvo s rektorem souhlasí, tak podle Benedy nezbývá než dodat, že krajský soud v Ostravě měl opačný právní názor. „Správní orgán, jako je rektor nebo ministerstvo, právo netvoří a nemůže ho ani vykládat, to přísluší pouze soudu,“ upozornil Beneda.

Rektor Lubomír Dvořák odmítl loni v srpnu respektovat výsledek volby děkana Akademickým senátem Právnické fakulty UP a Benedu, který v senátu rovněž zasedal, děkanem nejmenoval. O výsledku voleb rozhodl jediný hlas. Další volba se konala v prosinci. Přesvědčivě v ní zvítězila původní Benedova protikandidátka Milana Hrušáková.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: