Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Tvrdík nemusí platit milionový dluh za dovoz roušek. Vnitro mu ho prominulo

Česko

  12:57
Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce nemusí platit více než milion korun za leteckou přepravu ochranných pomůcek z Číny v době epidemie covidu-19. S komorou, v jejímž čele stojí někdejší sociálnědemokratický politik Jaroslav Tvrdík, se na prominutí dluhu dohodlo ministerstvo vnitra. Stát žádost o prominutí dluhu posuzoval přes tři roky, finální dohoda byla uzavřena loni v říjnu.

tvrdík čína foto: MAFRA

Letadlo pro respirátory, roušky a jiné ochranné pomůcky vypravila do Číny v době těžké covidové krize na jaře 2020 vláda. S nákupem tehdy nedostatkového materiálu pomáhal Tvrdík díky svým kontaktům. Vnitro po něm ale chtělo přepravu pomůcek speciálním státním spojem zaplatit.

Jaroslav Tvrdík

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů
  • Někdejší politik ČSSD, počátkem 21. století ministr obrany ve vládách Miloše Zemana a Vladimíra Špidly, poslanec Poslanecké sněmovny, následně ředitel Českých aerolinií volební manažer ČSSD.
  • Od roku 2012 je předsedou dozorčí rady Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce, v roce 2015 dojednal prodej fotbalové Slavie čínské společnosti CEFC a v klubu se stal místopředsedou dozorčí rady.

Tvrdík dluh odmítal uhradit, jím vedená česko-čínská komora podle něj neměla z celé akce žádný prospěch. Požádal proto vnitro o odpustku, jenže platná legislativa umožňovala prominout dluh pouze jednotlivci, nikoliv organizaci.

Výjimku potvrdilo až loni v říjnu ministerstvo financí, a to na druhý pokus, uvedl jako první v sobotu web iROZHLAS.cz.

„Hlavním důvodem pro prominutí části dluhu a poskytnutí výjimky ze strany ministerstva financí byla ta skutečnost, že část dopravených ochranných prostředků byla dlužníkem darována České republice,“ řekla serveru mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Odpuštěná částka činila 1 088 730 korun.

Tvrdík přesto musel zaplatit část nákladů spojených s dopravou dalšího zdravotnického materiálu státním leteckým expresem. „Dlužník uhradil částku nákladů na let MU707 ve výši 2960 korun, které vznikly v souvislosti s přepravou ochranných pomůcek, které nebyly darovány České republice,“ uvedla Malá.

Díky státním spojům dopravil Tvrdík do Česka také ochranné pomůcky nakoupené čínskou státní společností Citic Europe, které rovněž šéfuje. Materiál poté zamířil do strojíren Žďas či k hráčům Slavie, píše iROZHLAS, podle kterého vymáhalo vnitro platby za přepravu zdravotnického materiálu za první vlny koronaviru i po dalších firmách.

Autoři: ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...