Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nemocných přibývá, léků je dostatek, tvrdí ministerstvo. SÚKL nečeká výpadky

Česko

  10:34aktualizováno  12:42
V Česku přibývá respiračních onemocnění, v lékárnách ale stále chybějí některé léky. Dostupnost antibiotik je podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka stabilní, nové dodávky by měly vyřešit i nedostatek penicilinových sirupů. Stále ale mohou přetrvávat lokální nedostatky.

Podle Dvořáčka u některých léků stále přetrvává lokální nedostupnost. „Po dnešním jednání mohu potvrdit, že co se týká tabletových forem antibiotik, bude situace naprosto bezproblémová,“ uvedl Dvořáček. Do ledna by podle něj mělo do Česka měsíčně dorazit zhruba 100 tisíc balení tabletového penicilinu.

Složitější situace ale bude stále u penicilinových suspenzí. Dodávky by měly spotřebu pokrýt bez problémů, podle Dvořáčka se ale může vyskytnout lokální nedostatek.

To potvrdila také praktická lékařka pro děti a dorost Alena Šebková. „V tuto chvíli je situace relativně uspokojivá. Dílčí nedostatky léků pociťujeme především v sirupových formách penicilinu. Situace je ale jistě lepší než ve srovnatelném období loňského roku,“ uvedla s tím, že další vývoj dostupnosti nelze předvídat.

Penicilinové suspenze neboli sirupy zatím dodavatelé kvůli výpadku dováželi například ze Španělska či ze Švédska. Dodávky sirupů registrovaných v Česku by se podle Dvořáčka měly obnovit v prosinci. Suspenze se nejčastěji používají pro léčbu malých dětí, které nejsou schopné užívat tablety.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) podle ředitelky Kateřiny Podrazilové neočekává další plošné výpadky u léčiv. Úřad podle ní hraje klíčovou roli v komunikaci s držiteli rozhodnutí o registraci léčiv a s distributory.

V Česku dominují virová onemocnění, která ve většině případů není třeba léčit antibiotiky. Některé nemoci ale mohou mít bakteriální komplikace, na které se antibiotika předepisují. „V tuto chvíli nevidíme žádnou oblast, která by měla být problematická v kontextu dostupnosti antibiotik,“ řekl Dvořáček na konci října. Do lékáren tak budou podle ministerstva přicházet jen tablety běžně registrované v Česku. Stabilní situace je ale jen u tabletových přípravků.

Česko se s nedostatkem léků potýká dlouhodobě. Nedostatkový je například inzulin či endiaron. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uvedl, že jde o celosvětový problém. Do Česka by podle něj mělo do konce listopadu dorazit 360 tisíc balení penicilinu.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...