Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Penicilinu je dost, dorazí i sirupy. Problém může nastat s psychofarmaky

Česko

  11:52
Situace kolem léků je podle ministerstva zdravotnictví stabilní. Penicilin do Česka proudí bez problému, každý měsíc dorazí na 100 tisíc balení tablet, mimořádně navíc i 18 tisíc balení sirupů, oznámil resort. Momentálně váznou dodávky psychofarmak.

Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček řekl, že situace kolem penicilinu a dalších léčiv je stabilní. „Mohu potvrdit, že i mimořádné dodávky sirupů jsou v tuto chvíli potvrzené. Prosincová dodávka by měla bez problému pokrýt minimálně čtvrtletní spotřebu,“ slíbil.

První dodávka má dorazit v následujících dnech. „Bude to asi osmnáct tisíc balení sirupů. Na to bude následovat další na začátku prosince, pak v polovině a další v lednu. Situace je skutečně dobrá,“ přiblížil Dvořáček. Kromě sirupů bude každý měsíc přijíždět i 100 tisíc balení tabletových penicilinů.

Podle Dvořáčka může docházet k tomu, že hůře dostupná budou psychofarmaka, ta ministerstvo momentálně řeší. Odborná společnost podle člena výboru Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Martina Anderse připravila pro lékaře doporučení, na jaká jiná antidepresiva pacienty případně převádět.

V oblasti léčby depresivních a úzkostných poruch je podle něj přípravků více. „O absolutní nenahraditelnosti hovoříme jen u pacienta, který reaguje na tuto léčbu a v minulosti nereagoval na jinou, takových případů budou ale jednotky“ vysvětlil.

Anders řekl, že psychiatři by uvítali jednodušší formu informování o takových výpadcích, ambulantní lékaři se podle něj o nedostupnosti léku dozvědí většinou až v případě, že se pacient, který lék nesehnal, vrátí z lékárny. „Určitě bych si dokázal představit nějaký flexibilnější informační systém,“ uvedl. Zároveň lékaře vyzval, aby se snažili méně používat opakovací recepty.

U jednoho z léků se výroba převádí na nového výrobce, což podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Kateřiny Podrazilové běžně vede k dočasnému přerušení výroby. „Snažíme se situaci monitorovat a diskutovat s oběma držiteli, aby dodávky byly co nejblíže k sobě a nevznikaly výpadky,“ uvedla.

Nedostupnost léků je problém, který ČR trápí dlouhodobě. Novela zákona o léčivech, kterou ve středu schválila Sněmovna, výpadkům léků ale podle výkonného ředitele České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Filipa Vrubela nezabrání.

Podle předsedy Grémia majitelů lékáren Marka Hampla neřeší příčiny nedostatku léků, současné problémy může i dál prohloubit.

Pro výrobce, distributory léčiv i lékárny přináší zákon nové povinnosti. Podle ČAFF ale náklady na jejich plnění firmám nekompenzuje. Hlášení zásob v lékárnách může podle Hampla působit zmatky, protože informace nebudou aktuální.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...