Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z lékáren zmizel Algifen Neo, bude snad v květnu. Chybí i další přípravky

Česko

  12:55aktualizováno  16:07
V lékárnách chybí léčivý přípravek na předpis Algifen Neo, který se užívá na křečové bolesti břicha. V pondělí o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Výpadek by měl trvat do května, lékaři mají podle ministerstva předepisovat alternativy. Nedostatek léků by měl řešit projednávaný zákon o léčivech. Novela je podle resortu dostačující a nepotřebuje další změny.

Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček na pondělní tiskové konferenci uvedl, že v současnosti je v lékárnách nedostupný přípravek Algifen Neo. „Dostali jsme informaci od SÚKL, že je u tohoto přípravku očekávaná krátkodobá nedostupnost,“ řekl Dvořáček.

Farmaceutická společnost Teva měla podle Dvořáčka dodat v březnu významnou dávku Algifenu, ta ale byla pozdržena. V lékárnách by přípravek měl být opět dostupný v květnu.

Podle pověřeného ředitele SÚKL Jakuba Velíka jde o problémy na straně výrobce. „Prosíme, aby ošetřující lékaři zohlednili tuto informaci při volbě léčby pro svoje pacienty,“ řekl Velík.

„Naštěstí lze tento přípravek relativně snadno nahradit. Máme k dispozici léčivé přípravky s metamizolem. Ty jsou k dispozici jak v tabletách, tak v roztoku či v kapkách,“ řekl vedoucí Pracovní skupiny pro lékovou politiku a kategorizaci léčiv České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Martin Votava s tím, že u některých pacientů lze použít i jiná analgetika.

Dvořáček uvedl, že měsíčně si do lékárny pro Algifen Neo dojde zhruba 60 tisíc pacientů. Lék pomáhá při křečových bolestech v břiše, při bolestivé menstruaci, migréně a bolestech zubů. Ministerstvo proto lékařům poskytlo informace k tomu, jakými dalšími přípravky mohou lék nahradit.

Problémy s nedostatkem léčiv v určitých lokalitách by podle Dvořáčka mohla vyřešit nová databáze, ke které budou mít lidé přístup od 1. června. V ní se pacienti dozví, ve které lékárně se nachází zbytkové zásoby léčiv.

Zákon o léčivech je dobrý, míní Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zdůraznil, že prioritou ministerstva je chránit zájmy malých i velkých lékáren. „Lék se musí dostat do každé lékárny, ke každému pacientovi,“ řekl.

Novela, která je v současnosti projednávána ve Sněmovně, je podle Válka v pořádku. Jejím cílem je podle ministra podpořit všechny lékárny a podpořit distribuci tak, aby byla celorepublikově rovnoměrná.

Zákon o léčivech prošel novelizací už v minulém roce, změny jsou platné od letošního 1. ledna. „Teď do toho zákona zasahovat a jakkoliv ho měnit a upravovat, je nesmysl,“ řekl Válek. Dodal, že společně se SÚKL a Českou lékárenskou komorou spolupracuje na zajištění dodávek léků do lékáren.

„Česká lékárnická komora zastupuje všechny lékárny a její pacienty, a ta řešení jsou naprosto dostatečná pro to, abychom dokázali při vymáhání těchto povinností zajistit léčivé přípravky do všech lékáren,“ řekl prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Krebs dodal, že je připraven poskytovat informace Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) tak, aby se léky dostaly do všech lékáren. Stejně jako Válek uvedl, že současná podobna novely zákona o léčivech je dostačující a není třeba ji nijak měnit.

Dlouhodobě chybí Endiaron

V lékárnách dlouhodobě chybí například populární lék na průjem Endiaron. Podle databáze SÚKL by se dodávky měly obnovit až v příštím roce. Nedostatek Endiaronu představuje problém pro turistickou sezonu, nejčastěji se totiž používá při cestování.

S průjmem mohou pomoci například přípravky Enterol či Enditril, odborníci ale upozorňují, že taková léčiva nepůsobí stejně jako Endiaron a nemusí tak vyřešit všechny potíže.

Problém v minulých měsících představoval také nedostatek léčiv s obsahem betahistinu, která se užívají na závratě. Za přerušením dodávek stojí výrobní problémy. Bývalá ředitelka SÚKL Kateřina Podrazilová v listopadu uvedla, že situaci s výrobci řeší a dodávky by se měly obnovit v první polovině letošního roku.

Autor: