Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Kupka hrozí řetězcům úřady a pokutami, zvýší-li ceny potravin i přes nižší DPH

Česko

  13:48
Ministr dopravy Martin Kupka z vládní ODS vyzval obchodní řetězce, aby příští rok nezvyšovaly ceny potravin. Pokud se k tomu i přes snížení DPH rozhodnou, nevylučuje vysoké pokuty a volá do akce příslušné úřady. Uvedl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Jeho stínový protějšek Martin Kolovratník z opozičního hnutí ANO se však obává, že i přes tlak vlády budou Češi platit za potraviny více.

„Doufám, že ceny se zvedat nebudou. Je třeba vzkázat řetězcům, aby vnímaly situaci, ve které se Česká republika nachází. Pokud do snížené míry inflace, kterou očekává Česká národní banka, zasáhnou řetězce zvýšením cen, aniž by k tomu měly důvod, mohou ohrozit samy sebe,“ varoval ministr dopravy Kupka a dodal, že obchodníkům hrozí vysoké pokuty.

„Pokud řetězce zvednou ceny, můžou za to být pokutovány,“ řekl jednoznačně místopředseda ODS a oznámil, že ministr zemědělství Marek Výborný v úterý chystá schůzku s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS), kde se chtějí domluvit na dalších krocích.

Proti zvyšování cen podle něj zasáhne kromě antimonopolního úřadu také Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce či Energetický regulační úřad. Opozice však v možnosti těchto úřadů nevěří a domnívá se, že ceny i přes hrozbu pokuty porostou.

„Závidím ministru Kupkovi jeho optimismus a víru v to, že se ceny nezvednou. Slyším poprvé, že ministr zemědělství Výborný bude jednat s antimonopolním úřadem. V jednom z posledních rozhovorů Výborný řekl, že nemá křišťálovou kouli a že neví, jestli se ceny zvýší nebo sníží,“ oponoval stínový ministr dopravy a poslanec hnutí ANO Martin Kolovratník.

Domnívá se, že snížení daně z přidané hodnoty u potravin z 15 na 12 procent neovlivní ceny potravin a řetězce budou i nadále upravovat ceny podle sebe. Souhlasí s tím podle něj také ministr financí Zbyněk Stanjura, který v interpelaci přiznal, že snížení DPH ceny příznivě neovlivní.

„Jeden z poradců pana premiéra, pan Křeček tuším, v letošním roce říkal, ať jezdíme do Polska. Takže jezděte do Polska, jezděte do Německa, německá IKEA je levnější s německými platy. To je výsledek hospodaření této vlády. Prostě zklamáváte a selháváte,“ míní Kolovratník.

Špatná komunikace vlády

Kritiku vládní ministr odmítá. „Já mám pořád takový nepříjemný pocit, že i v době adventu chce opozice vytvořit představu, že žijeme ve spálené zemi, že tady nic nejde, ale tak to není. Máme samozřejmě spoustu problémů, to je přirozené. V té kritické situaci jim čelí většina států,“ uvedl Kupka v Partii.

Kolovratník však vidí několik situací, kde by vláda mohla pracovat efektivněji. „Vládě se nepovedlo zhola nic. Postup je jasný, lépe vybírejte daně a zajistěte si příjmy. V současné době se vám rozevírají nůžky, roste šedá ekonomika. Dělejte kroky předvídatelně, naplánujte všechny kroky v říjnu. Ne, aby premiér volal v adventu o pochopení,“ opáčil Kolovratník k problematice.

„Máte hezké nápady, ale potom to nepřijde a na poslední chvíli všechno hasíte,“ dodal.

Jednání s obchody

Ministr zemědělství Marek Výborný po pondělním jednání s obchodníky prohlásil, že snížení DPH o tři procentní body u potravin z 15 na 12 procent nesníží ceny v obchodech.

Například podle Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) povede ke zdražení potravin růst cen dodavatelů, kteří plánují zvyšovat ceny o pět až deset procent. Firmy také budou platit vyšší daně z příjmu, uvedl prezident SOCR Tomáš Prouza. Jde o změny, které přináší vládní konsolidační balíček.

Ministr zemědělství Marek Výborný označil hru za neférovou a opět upozornil na možné kartelové dohody některých prodejců. Také podle premiéra Petra Fialy řetězce porušily veřejný slib.

„Nemíním se smířit s tím, že nám někdo dá veřejný slib a pak ho poruší. Výmluva na energie nesedí. Jaký bude vývoj cen, tou dobou věděli,“ řekl rozčíleně předseda vlády na CNN Prima NEWS. Fiala chce nadále vyvíjet tlak na klíčové sektory, aby přehodnotily svou cenotvorbu.

Řešení má zajistit antimonopolní úřad

Stejně jako ministr Kupka, také místopředseda hnutí STAN Jan Farský se domnívá, že s cenami potravin se má vypořádat Úřad pro hospodářskou ochranu soutěže.

„Dohledové úřady, které jsou nezávislé na vládě, nefungují. S cenami se musí vypořádat ÚHOS, který na to má kompetence na rozdíl od vlády. Má hlídat, aby spolu řetězce nespolupracoval, ale aby si naopak konkurovaly. Například v Polsku tato konkurence funguje,“ nastínil řešení Farský.

Souhlasí s ním také europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil, podle kterého je konkurence obchodních řetězců velice malá. „Vláda a zvýšení cen energií by byly na vině, pokud by firmy neměly tak obrovské zisky. ÚHOS podle odborníků selhává v posledních 15 letech,“ dodal Pospíšil a navrhl, aby vláda připravila reformu antimonopolního úřadu.

Vysoké ceny kvůli nízkým dotacím?

Podle viceprezidenta Agrární komory Martina Pýchy za vysokými cenami stojí také objem podpor v zemědělství, který je vyšší než ziskovost. „Ten, kdo dostává větší dotace, si může dovolit nastavit nižší cenu. Není to problém jen České republiky,“ řekl Pýcha také v neděli v pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Lidé podle něj proto nakupují některé potraviny dovážené například z Polska.

„Potřebujeme změnu dotačního schématu. Máme největší platby na ekologické zemědělství. Silně dáváme zemědělcům za to, že se chovají environmentálně. Čeští zemědělci mají menší národní podporu,“ prohlásil.

„Můžeme se dívat na ceny v celém světě. V některých jsou Češi srovnatelní s konkurenty, ale jinde jde o rozdíl třeba 15 až 20 procent. Země, které mají energie levnější o 40 procent, logicky vyprodukují třeba vajíčka levněji,“ komentoval zase prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

„Máme nižší kupní sílu. Vláda odebírá podpory i větším producentům, takže je znevýhodňuje. Nemůžeme čekat, že za takové situace půjdou ceny potravin dolů,“ uzavřel Pýcha.

6. prosince 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!