Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Heger hledá úspory, pod jednou střechou skončí léky a orgány

Česko

  7:03
PRAHA - Peněz není nazbyt, ministerstvo zdravotnictví proto přichází s dalším úsporným opatřením: chce sloučit dva „své“ ústavy. Pod jednou hlavičkou by měly v budoucnu působit Státní ústav pro kontrolu léčiv a Koordinační středisko transplantací.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) foto: Lidové noviny

„V současné chvíli je předmětný záměr předkládán legislativní radě vlády,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Kdy se organizace spojí a kolik tím rezort ušetří, prozatím ministerstvo neuvádí. Mezi odborníky už se přesto zvedla vlna odporu. Nápad jim připadá nešťastný.

ČTĚTE TAKÉ:

Například podle viceprezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka se pod jednu střechu dostanou výrobce a jeho kontrolor. „Lékový ústav bude distribuční agenturou a současně sám sobě kontrolou,“ upozornil Havlíček.

Oba úřady mají dnes stejného šéfa

Připomenul, že na začátku května, kdy dostal lékový ústav nového šéfa – právě ředitele koordinačního střediska Pavla Březovského – se plánoval přesně opačný postup. Lékový ústav vydal tiskové prohlášení, ve kterém slíbil, že Březovský ze své předchozí funkce odejde, protože by se jinak dostal do střetu zájmů.

Z lidské krve, tkání a buněk, jejichž pohyb má koordinační středisko na starosti, se totiž mohou vyrábět také léky. A ty pak pouští na trh a kontroluje právě lékový ústav.

Výrobcům léků se nápad líbí

Podle hematologa a bývalého šéfa Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavla Klenera navíc lékový ústav obě agendy zastat nezvládne. Už dnes má co dělat, aby vůbec splnil svůj pět let starý úkol přecenit všechny úhrady léků na českém trhu. „Přibrat si k tomu krevní deriváty je trochu velké sousto,“ domnívá se Klener.

Naopak výrobcům léků se nápad líbí. „Je pravda, že lékový ústav by měl hlavně stihnout to, co měl na starosti doposud a co nezvládal. Na druhé straně v osobě pana doktora Březovského máme právě člověka, který dokáže zastřešit obě instituce,“ říká šéf České asociace farmaceutických firem Emil Zörner.