Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Heger hledá úspory, pod jednou střechou skončí léky a orgány

Česko

  7:03
PRAHA - Peněz není nazbyt, ministerstvo zdravotnictví proto přichází s dalším úsporným opatřením: chce sloučit dva „své“ ústavy. Pod jednou hlavičkou by měly v budoucnu působit Státní ústav pro kontrolu léčiv a Koordinační středisko transplantací.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) foto: Lidové noviny

„V současné chvíli je předmětný záměr předkládán legislativní radě vlády,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Kdy se organizace spojí a kolik tím rezort ušetří, prozatím ministerstvo neuvádí. Mezi odborníky už se přesto zvedla vlna odporu. Nápad jim připadá nešťastný.

ČTĚTE TAKÉ:

Například podle viceprezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka se pod jednu střechu dostanou výrobce a jeho kontrolor. „Lékový ústav bude distribuční agenturou a současně sám sobě kontrolou,“ upozornil Havlíček.

Oba úřady mají dnes stejného šéfa

Připomenul, že na začátku května, kdy dostal lékový ústav nového šéfa – právě ředitele koordinačního střediska Pavla Březovského – se plánoval přesně opačný postup. Lékový ústav vydal tiskové prohlášení, ve kterém slíbil, že Březovský ze své předchozí funkce odejde, protože by se jinak dostal do střetu zájmů.

Z lidské krve, tkání a buněk, jejichž pohyb má koordinační středisko na starosti, se totiž mohou vyrábět také léky. A ty pak pouští na trh a kontroluje právě lékový ústav.

Výrobcům léků se nápad líbí

Podle hematologa a bývalého šéfa Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavla Klenera navíc lékový ústav obě agendy zastat nezvládne. Už dnes má co dělat, aby vůbec splnil svůj pět let starý úkol přecenit všechny úhrady léků na českém trhu. „Přibrat si k tomu krevní deriváty je trochu velké sousto,“ domnívá se Klener.

Naopak výrobcům léků se nápad líbí. „Je pravda, že lékový ústav by měl hlavně stihnout to, co měl na starosti doposud a co nezvládal. Na druhé straně v osobě pana doktora Březovského máme právě člověka, který dokáže zastřešit obě instituce,“ říká šéf České asociace farmaceutických firem Emil Zörner.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat