Pátek 7. června 2024, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ministr počítá s bouráním

Česko

  16:25
Praha - Některé domy v záplavových oblastech bude podle ministra pro místní rozvoj Radka Martínka (ČSSD) v krajních případech nutné vyvlastnit.

Radko Martínek foto: Alžběta JungrováLidovky.cz

LN Jak si konkrétně vyvlastňování představujete?

V zátopových oblastech některé domy ohrožují další lidi tím, že úplně přesměrují vylití. Je potřeba zajistit, aby k tomu nedocházelo. Nejdříve je nutné, aby se s tím majitelem jednalo. Měl by být vytvořen fond, ze kterého by byli odškodněni lidé, kteří budou ochotni opustit takový dům dobrovolně. V případě, že by nedošlo k dohodě, pak by bylo potřeba dům vyvlastnit a zbourat.

LN Víte, kolika lidí by se to mělo týkat? Jinak řečeno, kolik lidí by se muselo vystěhovat?

Byly by to maximálně desítky lidí v jednotlivých povodích, ale nedovedu to odhadnout přesně. Ale vím stoprocentně, že případy, kdy stavby ohrožují okolí, existují. Týká se to samozřejmě i těch případů, kdy nemovitosti brání v budování protipovodňových opatření, jako jsou valy a poldry.

LN Víte o konkrétním případu, kdy něčí dům něco ohrožuje?

Konkrétně ne, ale z řady signálů o problému vím. Není to tak, že bych to určoval já.

LN Zbavit někoho bydlení je citlivá záležitost. Kdo a jak by měl rozhodovat o tom, zdali něčí dům někoho ohrožuje, a má se tedy zbourat?

Na to je v novém stavebním zákonu připraven systém různých opatření. Vodohospodářské orgány musí určit zátopové oblasti a v nich se už nebude smět stavět, protože v některých případech se bohužel i velmi nové stavby stavěly v zátopových oblastech...

LN Ale my se bavíme o stavbách, které už stojí!

Ty, které už stojí... tak to je na individuálním posouzení. Vodohospodářské orgány musí vyhodnotit povodně. V některých povodích byly už dvě velké záplavy za sebou, to znamená, že mají dostatek informací. Mohou posoudit, kde takové nebezpečí hrozí, kde je možné to zachránit například ochrannými valy. A pokud dojde k případu, o kterém jsem hovořil (dům, který ohrožuje jiné objekty a obyvatele - pozn. red.), bude potřeba o tom jednat.

LN Takže tím, kdo by rozhodoval, že se něčí dům vyvlastní, budou vodohospodáři?

Určitě ano. Kdo jiný by to měl stanovit než příslušná Povodí? Existuje systém posouzení jednotlivých situací. Byla by to také záležitost obcí, na jejichž katastru by ty nemovitosti ležely, protože obce mají stavební úřady. Ale znovu říkám, že by se mělo nejdříve jednat. Vyvlastňování považuji za krajní řešení.

LN Zákon v tuto chvíli vyvlastňování v podobných případech neumožňuje.

Pokud se týká stávajícího zákona, tak nikoli. Budeme proto zpracovávat podrobnou analýzu nového stavebního zákona, který bude platit od začátku ledna 2007. Ale z těch předběžných údajů, které mám k dispozici, tak v případech, kdy jde skutečně o ohrožení životů, nový zákon umožňuje jednat rychleji než současná norma.

LN Ani nový stavební zákon nehovoří výslovně o vyvlastnění v případech protipovodňových opatření. Uvažujete o nějaké novele?

Pokud se to ukáže jako nezbytné... Mně to ale jako ministru pro místní rozvoj nepřísluší, protože my preventivní opatření, kromě územního plánování, na starosti nemáme. Ale pokud příslušné instituce dojdou k názoru, že je to potřebné, tak to bude nezbytné. Uvažovat o tom budeme muset zcela určitě, protože například výstavby poldrů narážejí na reálný odpor lidí, kteří když je voda v nedohlednu, prostě to nebezpečí neberou vážně.


Autoři: