Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Důchodovou reformu by vláda mohla probrat za měsíc, uvedl Jurečka

Česko

  12:29aktualizováno  15:44
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se ve středu sešel s prezidentem Petrem Pavlem. Hlavním tématem byla důchodová reforma. “V nejbližších dnech odešleme návrh reformy na vládu,” řekl Jurečka. Projednat by ji podle něj mohla vláda za čtyři až pět týdnů.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Jurečka loni na podzim informoval, že hranice pro odchod do důchodu se má v Česku řídit dobou dožití. Stanoví se každý rok lidem, kterým bude 50 let, nejvýš má ročně růst o dva měsíce. Později než v 65 letech by mohli začít do penze odcházet zřejmě jako první lidé, kteří se narodili po roce 1972.

„Stojíme před zásadním rozhodnutím, které se tady 30 let odkládalo, a je třeba opravdu jednat rychle, abychom zajistili kvalitní život i dalším generacím,“ uvedl tehdy Jurečka.

O změně se mluví od 90. let

Součástí reformních změn je i stanovení minimální penze ve výši 20 procent průměrné mzdy. Za dobu péče o děti a blízké by se do penze měl započítat fiktivní příjem ve výši průměrné mzdy.

Opatření postupně nahradí takzvané výchovné 500 korun, které by zůstalo jen na třetí a další dítě. Současně se má postupně snížit výpočet nových důchodů. To se má týkat lidí, kteří se narodili po roce 1968.

Reforma má podle Jurečky zajistit, aby důchody byly i v budoucnu důstojné a udržitelné. Pokud by pokračoval současný systém, hrozí jeho kolaps. Výdaje na důchody totiž prudce rostou.

I podle ekonomů a expertů je beze změn systém neudržitelný. O zásadní reformě důchodů se v Česku zatím bez větších výsledků mluví od 90. let minulého století.

16. listopadu 2023

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...