Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

„Musíme ubrat ze záchrany planety.“ Podle ministra pro evropské záležitosti Dvořáka se zelený trend už přibržďuje


Ministr pro evropské záležitosti představil nové logo k výročí 20 let od vstupu Česka do EU. (4. ledna 2024) | foto: Radek Vebr, MAFRA

Premium Rozhovor
Zelený trend v Evropě se přibržďuje, říká ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Podle něj je sice třeba zachránit planetu, ale zároveň zachovat konkurenceschopnost průmyslu a určitý životní standard.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Ministr Martin Dvořák (STAN) připouští, že možná dojde i k posunutí termínu, do kdy chce Evropská unie dosáhnout uhlíkové neutrality. Tedy oddálení doby, kdy Evropa fakticky ukončí vypouštění plynů způsobujících oteplování planety do ovzduší.

Lidovky.cz: V posledních týdnech Evropu zasáhly protesty zemědělců. Vadí jim, že i na ně dopadá, byť se jich zatím přímo netýká, naplňování cílů evropské Zelené dohody, tedy snaha omezit změny klimatu. Má se vyhovět jejich požadavkům?
Není to problém jenom zemědělců. Co se týče Zelené dohody či Green Dealu, problém je ještě akutnější v automobilovém průmyslu a v řadě dalších oblastí. Je evidentní, že hodně prozelený trend se pomalinku přibrzďuje a velmi pravděpodobně v novém Evropském parlamentu bude přibrzďování ještě viditelnější. Na jedné straně je potřeba zachránit planetu, kterou chceme předat dětem a vnoučatům v obyvatelném stavu, na druhé straně je tu schopnost evropských firem a producentů konkurovat na světovém trhu firmám z Ameriky nebo z Číny či obecně z Asie.

Zemědělci budou znovu protestovat 21. března. Obrátí se i na prezidenta Pavla

Lidovky.cz: Jak tedy dál?
Postupně se dochází k tomu, že přes veškerou úctu či respekt k budoucnosti planety, ambicí bylo možná příliš mnoho a bude potřeba trošku ubrat. Naše firmy a lidé si chtějí zachovat běžný standard a na větší regulace zatím nejsou připraveni. Co se týče zemědělství, tam je to podle mě trošku jinak. Nejsem odborník na zemědělství, ale protože už se pohybuju v politice docela dlouho, uvědomuji si, že zemědělství kromě toho, že má jaksi produkovat výrobky k jídlu, má i nějakou krajinotvornou funkci, dává zemi ráz a kvalitu života. Přináší spoustu benefitů, které nejsou čistě ekonomické. A z toho důvodu i pro mě, který jsem jinak fanouškem ekonomických řešení, dává smysl zemědělství udržovat při životě a pomáhat mu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...