Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Tripartita dohodu neuzavřela. Platy nepedagogů rostly, hájil se Bek po jednání

Česko

  14:26aktualizováno  16:41
Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů v úterý dopoledne jednali o situaci ve školství na schůzi školské tripartity. Řešili regionální školství, a především pak nové nastavení maximálního počtu hodin výuky placených ze státního rozpočtu. Shodu zatím nenašli, uvedl ministr školství Mikuláš Bek po jednání. Na 15. prosince proto svolal kulatý stůl klíčových aktérů.

Tripartita jednala v úterý přes dvě a půl hodiny. „Debatovali jsme zejména dvě témata. Budoucnost duálního vzdělávání a spolupráci zaměstnavatelů a odborů při organizaci celoživotního vzdělávání,“ řekl ministr Bek.

Bek již dříve řekl, že je potřeba upravit systém financování regionálního školství, tak aby byl více cílený a udržitelný z hlediska rozpočtu, zároveň však nepoškozoval vitální zájmy škol a kvality vzdělávání.

„Samozřejmě v nejvyšší míře jsme se věnovali otázkám rozpočtu na rok 2024. Diskutovali jsme jednotlivá opatření a dali jsme našim našim partnerům velmi podrobné analýzy případných dopadů změn v PH maxech,“ vysvětlil po zasedání tripartity Bek.

Podle Beka existuje varianta, která je přijatelná pro většinu aktérů. „Mělo by to být 95 procent maximálních úvazků učitelů, které financuje stát v základních i středních školách,“ doplnil.

Ministr se s aktéry ve školství setkával i před stávkou škol, která se uskutečnila 27. listopadu. Do té se podle odborů zapojily téměř tři čtvrtiny základních, mateřských a středních veřejných škol. Šlo podle nich o největší stávku od roku 1989.

Zástupci škol a školských odborů usilují o více peněz pro školství, odmítají snižovat maximální počty hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu a chtějí zabránit poklesu platů nepedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců. Obávají se o zhoršení kvality výuky.

Bek se vyjádřil i k chystané parametrizaci míst asistentů pedagoga. „Hledáme shodu modelu, který bude kombinací parametrizované alokace peněz na tyto úvazky a zároveň umožní jejich navýšení pro školy, které objektivně potřebují více asistentů,“ objasnil. Podle ministra ale parametrizace nenastane dřív než v roce 2025.

Na jednáních školské tripartity se schází zástupci vlády, odborů i zaměstnavatelů, jako je například Svaz průmyslu a dopravy, Asociace vyšších odborných škol nebo Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.

Školské odbory mají podle informací z letošního května asi dvacet tisíc členů, spolek Učitelská platforma sdružuje kolem dvou tisíc vyučujících. Na středních, základních a mateřských školách v Česku je podle statistik ministerstva školství za loňský rok zhruba 180 tisíc učitelů.

Autoři: ,