Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hledáme kompromisy, řekl Bek. Ministr nám naslouchal, pochvalovali si studenti

Česko

  18:58
V pondělí přes sedm tisíc škol stávkovalo kvůli úsporám v oboru. Nyní den poté se se zástupci studentů nad situací v resortu sešel ministr Mikuláš Bek. Právě studenti totiž v pondělí v mohutném průvodu donesli na jeho úřad protestní dopis. Ministr přislíbil kompromisní změny s ohledem na rozpočtové možnosti resortu školství.

Studenti v průvodu z Jungmannova náměstí s sebou nesli transparenty s nápisy „Budoucnost studentů ve vašich rukou“ či „Semináře nedáme“. „Ukazujeme, že jsme slyšet. Naše budoucnost nám není jedno,“ prohlásili na podiu megafonem organizátoři akce z pražského gymnázia Na Zatlance.

„Jsme dneska svědky největší stávky ve školství od roku 1989, děcka,“ dodala další organizátorka.

Podle organizátorů se průvodů účastnily asi dva tisíce studentů. Cestou na ministerstvo školství skandovali hesla „Zvedli jsme se z lavic, máme právo na víc“ či „Spaste školy včas, slyšíte náš hlas?“

Po schůzce se studenty hledá ministr řešení

„Máme za sebou schůzku s panem ministrem. Čas na debatu byl omezený, ale pan ministr nám naslouchal a v debatách budeme pokračovat. Ministr nám nabídl výjimky pro inovativní školy, ale i úpravu PHmax na 95 procent,“ řekl zástupce studentů.

„Jsme připraveni hledat cesty ke kompromisu, jak zvládnout rozpočtový rok 2024. Doufám, že se nám podaří vykomunikovat obrys nějaké shody,“ řekl ministr ke schůzce se studenty a zástupci studentských organizací.

„Hledáme cesty, jak rozptýlit část obav, které stojí za včerejší stávkou,“ dodal ministr. Ten si prostudoval připomínky studentů, ale i jejich dopisy, stejně tak jako připomínky zástupců odborů.

Ministr Bek v otevřeném dopise po pondělních demonstracích a stávkách přislíbil jednání se zástupci odborů, i pedagogů. „Jsem připraven dále jednat s odbory, s řediteli různých typů škol i dalšími nevládními organizacemi o tom, jak systém financování našeho školství opravit. A ocením, když kromě obav budou formulovat vlastní návrhy řešení,“ píše ministr s příslibem jednání na začátku prosince.

Bekova politická odpovědnost

V dopise se omluvil rodičům a převzal plnou politickou zodpovědnost. „Ještě jednou se Vám, vážení rodiče, omlouvám za potíže, které Vám stávka a spor způsobí. Samozřejmě za to nesu politickou odpovědnost,“ napsal a poukázal na nelehkou situaci financování v kontextu ekonomických možností státu.

„Stejnou odpovědnost ovšem nesu také za to, že způsob financování našich škol bude v souladu s ekonomickými možnostmi státu, bude transparentní pro daňové poplatníky a umožní férové odměňování všech zaměstnanců. Dosavadní systém selhává ve všech těchto směrech,“ dodal. Ministr se sejde i se studenty, kteří včera, 27. listopadu vyjádřili podporu vedení škol a předali zástupcům resortu školství dopis.

Při své podpoře protestu před budovu ministerstva dorazili za skandování „Bek nemá swag“. Pak se organizátoři vydali do útrob resortu, kde v dopisu, který ministr osobně nepřevzal si stěžují na škrty ve školství.

Předáním dopisu akce studentů skončila. Do stávky se podle školských odborů zapojilo přes 7000 mateřských, základních a středních škol a samostatných jídelen. „Ještě v pondělí ráno nám chodily informace o dalších zapojených,“ hlásila místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...