Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Výborný ocenil průběh protestu zemědělců. I jemu vadí byrokracie EU, vzkázal

Česko

  14:05aktualizováno  14:51
Ministr zemědělství Marek Výborný poděkoval zemědělcům za poklidný průběh čtvrtečních protestů. Farmáři se svými stroji obsadili některé hraniční přechody. Hromadné jízdy zemědělské techniky se uskutečnily i na řadě míst ve vnitrozemí. Výborný na tiskové konferenci uvedl, že stížnostem zemědělců rozumí.

Výborný na brífinku ocenil, že protesty se až na drobné výjimky uskutečnily bez dopravních problémů. Zároveň uvedl, že hovořil s prezidentem Agrární komory Janem Doležalem, kterého podle svých slov ubezpečil, že s problémy zemědělců souzní.

Ministr dodal, že rozumí potřebě zemědělců a farmářů vyjádřit nespokojenost s nastavením zemědělské politiky ze strany Evropské unie. „Se svými výhradami se jednoznačně ztotožňuji se zástupci farmářů a zemědělců, kteří dnes v Evropě protestují. Protest není namířen proti vládě a proti politice ministerstva zemědělství,“ řekl s tím, že protest vnímá spíše jako podporu.

Výborný se v pondělí zúčastní mimořádného jednání Rady ministrů zemědělství. Při jednání s eurokomisařem chce odkázat na protesty v Česku, které označil za pokojné. „Chce to méně regulace a více motivace,“ uvedl.

„Dlouhodobě říkám, že mám totožné výhrady k tomu, jakým způsobem fungují úředníci Evropské komise,“ řekl Výborný. „Není možné tímto způsobem postupovat nadále, Evropa musí zásadně snížit množství výkazů, kterými zahlcuje zemědělce,“ dodal.

Zopakoval, že cíle unijní Zelené dohody pro Evropy (Green Deal), proti kterým dnes také zemědělci protestují, musí být reálné. „Jsem rád, že dnes jasně zaznělo, že čeští zemědělci si uvědomují, že tato dohoda je naprosto zásadní a klíčová pro to, abychom udrželi kvalitní českou ornou půdu a naše životní prostředí,“ doplnil.

V případě bezcelní dohody s Ukrajinou Výborný zdůraznil, že je potřeba napadenou zemi nadále ekonomicky podporovat. Je ale potřeba, aby pro všechny zemědělce platily stejné podmínky, a například čeští farmáři tak neztráceli konkurenceschopnost.

Do konce tohoto týdne by měl Výborný obdržet stanovisko koaličních partnerů k návrhům na zlepšení stavu českého zemědělství.

Výborný už dříve na síti X uvedl, že má pro dnešní protest zemědělců pochopení. „I mně vadí zbytečná byrokracie nebo některé nereálné požadavky, které na naše zemědělce EU klade,“ vzkázal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!